20.06.2024 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tak se staví chovatelský sen

Koncem května si mohly desítky chovatelů prohlédnout moderní mléčnou farmu společnosti ZVOZD Horácko Opatov, která se nachází v Předíně na Třebíčsku. V plném provozu jsou dvě nové produkční stáje, každá pro 298 dojnic, velká kruhová dojírna, stáj pro krávy stojící nasucho a vysokobřezí jalovice, stáj s boxovým ustájením telat a porodnou, kotcové ustájení telat přecházející z mléčné na rostlinnou výživu, nové hnojiště a dvě železobetonové jímky na veškeré odpadní vody a močůvku.

Generálním dodavatelem nových stájí, které poskytují velmi příjemné prostředí svou prostorností, prostupem světla i přirozeným prouděním vzduchu, byla společnost K-STAV, konstrukce postavila společnost PKD Dačice včetně zastřešení a opláštění a ventilační systém kromě ventilátorů montovala firma Haze. Veškeré stájové technologie, tj. hrazení, napájení, ventilátory atd. včetně automatického přihrnovače krmiva Schauer dodala třeboňská společnost AGRICO, technologie dojení a chlazení byly v gesci společnosti Kamír&Co, betonové jímky stavěla firma WOLF.

První etapa

V roce 2019 se zahájila první etapa modernizace. Během ní se zrekonstruoval původní kravín K 102 na stáj pro 124 krav stojících na sucho a vysokobřezích jalovic. Vznikly čtyři stlané kotce s venkovními výběhy a venkovním krmištěm. V první etapě byla také vybudována dojírna s čekárnou a posuvným mechanickým přiháněčem, který zajišťuje plynulý nástup dojnic z čekárny do kruhové dojírny. Jde o jednu z nejlepších kruhových pravotočivých dojíren AR Magnum 40 rybinového uspořádání se 32 místy a dojící průchodností 165 krav za hodinu.

Druhá etapa

Druhá etapa začala v roce 2020 a skončila o rok později. Během ní se postavila první produkční stáj pro 298 dojnic. Hala dlouhá téměř 82 m a široká 31 m pro maximálně 298 produkčních dojnic (308 ustájovacích míst) vychází z požadavků kladených na volné stelivové ustájení dojnic v lehacích boxech.

Třetí etapa

Ve třetí etapě, která začala v roce 2022 a dokončena byla letos, se postavila identická druhá produkční hala z druhé strany dojírny. Z původní bramborárny pak vznikla stáj s boxovým ustájením telat do věku dva měsíce, v druhé polovině této stáje je předporodní a porodní oddělení. Teletník mléčné výživy má celkem 147 individuálních velmi snadno čistitelných boxů. Ve vedlejší budově byly vytvořeny i skupinové kotce pro telata ve fázi přechodu z mléčné výživy na rostlinnou.

Čtvrtá etapa

V poslední čtvrté etapě, kterou by se měla v příštím roce zakončit modernizace mléčné farmy v Předíně, se počítá s výstavbou silážních žlabů

Více se dočtete v Zemědělci č. 26.*

 

Popis pod foto

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down