28.04.2022 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Takřka celoroční využití řezaček

Různé sklízecí řezačky představují zásadní techniku při sklizni objemných krmiv. Mimo těchto možností je taktéž agregujeme se speciálními adaptéry pro výrobu obnovitelných paliv na bázi rychle rostoucích dřevin. Vrátíme-li zpět do oblasti výroby objemných krmiv, půjde především o sklizeň kukuřice na siláž, dále zavadlé hmoty trav, jetelovin, případně ostatních plodin. V posledních letech s nimi opět ve větší míře provádíme sklizeň obilovin a jejich směsek, případně dalších plodin za siláž.

Dané možnosti se do velké míry pojí s provozy bioplynových stanic. Dále můžeme pracovat s technikou osazenou řádkovými odlamovacími adaptéry, které se používají v kombinaci se sklízecími mlátičkami pro sklizeň zrnové kukuřice. V takovém případě sklízíme směr listenů a palic s ohledem na získání energeticky bohatého krmiva. Při pohledu na sklízecí řezačky z obecného hlediska uveďme, že v našich podmínkách v naprosté většině převládají samojízdné modely, avšak na vybraných trzích se setkáme nasazením nesených variant různých konfigurací a také řezaček tažených.

Základní modelové řady

Pokud se podíváme na vývoj a výrobu sklízecích řezaček, které se běžně dodávají ve střední a západní Evropě, můžeme konstatovat, že půjde zpravidla o samojízdné modely. Z daného úhlu pohledu lze říci, že existuje pouze úzká skupina rozhodujících výrobců, kteří k jejich vývoji přistupují různým způsobem. Setkáme se jak s dodavateli, kteří pracují s jedním modelem, s nímž cílí na pro ně klíčové trhy, přičemž někteří výrobci pracují taktéž s omezenou nabídkou jednotlivých typů. Někteří výrobci nabízí ucelenou výkonovou paletu, a to v rámci jediné modelové řady. Na druhé straně se setkáme s vývojem a výrobou samojízdných modelů, které jsou zpravidla rozděleny na dvě řady, kdy každá z nich zahrnuje několik variant. Z obecného hlediska můžeme dané řady rozdělit podle výkonových možností. S nimi se pojí také technologická úroveň této techniky.*

Ing. Filip Javorek

Celý článek najdete v Našem chovu 5/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down