Technika napájení a příjem zdravotně nezávadné vody v odchovu telat

Zavedení denní rutiny má význam nejen v řízení dojnic, ale i u nejmladších kategorií – telat. Zvířata např. ocení konzistentní časy krmení, adekvátní teplotu mléčné výživy, ale i kvalitní napájecí vodu. K napájení telat ve venkovních individuálních boxech (VIB) je nejčastěji využíváno kbelíků s minimálním průměrem 30 cm. Při příjmu mléčných směsí je u nejmladších kategorií důležitý také průměr cucáků a poloha zavěšených kbelíků tak, aby bylo napájení telat co nejvíce přiblíženo jejich fyziologickým potřebám. Kbelík s vodou je telatům k dispozici obvykle vedle mléčné směsi, přičemž vodu přijímá tele z volné hladiny.

Kvalita napájecí vody je ovlivněna několika faktory. Patří mezi ně vlastní zdroj vody a její následná úprava, cesty, kterými se dostává do napájecího zařízení, zootechnické a hygienické prvky stáje, včetně vlastního personálního zabezpečení kontrol stavu napájecích systémů. Ve venkovním prostředí může být kvalita vody navíc ovlivněna počasím (teplotou, popřípadě srážkami) anebo může být kontaminována také výkaly od volně žijících zvířat (ptáci, hlodavci, kočky). Je důležité si uvědomit, že také zoohygiena ustájení, čistota těla zvířat a jejich zdravotní stav může mít vliv na kvalitu přijímané vody. Ke kontaminaci napájecí vody cizími látkami dochází v chovech skotu zejména prostřednictvím prachu, částicemi půdy, krmivem, podestýlkou anebo výkaly. Zvířata se pak srocují a postávají u kontaminovaného zdroje, zejména pokud nemají k dispozici zdroj napájecí vody jiný.  Takto kontaminovaná voda obvykle obsahuje koliformní bakterie a Enterokoky.

V současnosti je známo, že krmení telat má být doplněno adlibitním příjmem vody tak, aby byl zajištěn maximální příjem mléčné výživy, později starteru a jádra. I když telata na mléčné výživě přijímají vodu z mléka, nemohou mléko ani mléčné krmné směsi (MKS) příjem volné vody nahradit. Potřeba vody je u telat různá, a to v závislosti na mnoha faktorech, jakým je věk, výživa, počasí, mikroklima chovného prostředí (teplota a vlhkost) anebo zdravotní stav zvířat. Přirozeně vyšší potřebu vody mají telata v letním období, telata, u kterých se praktikuje restrikce mléčné výživy, anebo telata po náhlém odstavu.

Aby byla zvířatům vždy k dispozici čerstvá a hygienicky nezávadná voda, je nutností, aby ošetřovatelé pravidelně kontrolovali čistotu a funkčnost napájecích systémů a zjištěné nedostatky ihned odstraňovali.*

MVDr. Lenka Kudělková, Ph.D., Ústav ochrany zvířat, welfare a veřejného veterinárního lékařství, FVHE, Veterinární univerzita Brno

Podrobněji v příloze NCH „Jak na správný odchov telat“.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down