Základním krmivem pro skot v zimním období je především píce. Sklizeň pícnin lze rozdělit podle konečného produktu na zelené krmení, silážování, senážování, výrobu sena, moučky nebo granulí. U zeleného krmení je sklizeň píce zaměřená na přímé zkrmování.
Ke sklizni se vyžívají dva základní technologické uzly v podobě sklízecí řezačky kombinované s krmným nebo míchacím vozem, či žací stroj kombinovaný se sběracím vozem. V současnosti se využívají především stroje na principu řezu bez opory, tedy bubnové a diskové. Volba žacího stroje může mít zásadní vliv na energetickou náročnost sečení.
Pro silážování zelené píce je možné použít technologické linky ve složení sklízecí řezačka a přívěs s velkoobjemovou nástavbou nebo žací stroj v kombinaci se sběracím vozem, případně řezačkou se sběracím adaptérem a žací stroj se sběracím lisem.
Při výrobě senáže se nejprve použije žací řádkovač, který bývá doplněn mačkačem nebo čechračem. Píce bývá provzdušňovaná obraceči a po zvýšení obsahu sušiny soustředěna do řádků shrnovači. Obraceče se používají v praxi nejčastěji rotorové a shrnovače rotorové. Zavadlá píce je z řádků sklizena sklízecími řezačkami nebo sběracími vozy, případně je zpracována sběracími lisy s následným individuálním balením do fólie.
Seno se vyrábí buď úplným vysušením na pozemku, nebo pro snížení ztrát odrolem dosoušením ve skladech. Používají se žací řádkovače, travní žací stroje, shrnovače, obraceče, sklízecí řezačky, sběrací vozy, lisy a dopravní prostředky. Dosoušení ve skladech je možné na roštech nebo ve skladech se svislými kanály pro rozvod sušícího média. Moučka nebo granule se získávají horkovzdušným sušením píce.
Příprava objemných krmiv pro chov skotu může mít velké energetické nároky, přesto je živočišná výroba nenahraditelná jak z pohledu výživy lidí, tak je zásadní pro obhospodařování hůře využitelných zemědělských pozemků a je i velmi významná také produkcí organických hnojiv.
Ing. Martin Filip, Ing. Marie Šístková, CSc., Mgr. Tomáš Zoubek, Mgr. Roman Bumbálek, Mgr. Pavel Olšan, Ph.D., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta, katedra zemědělské, dopravní a manipulační techniky*
Podrobněji v časopisu Náš chov 3/2020.