05.12.2015 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologické novinky z výstavy Sommet

Město Clermont-Ferrand, je kromě známé továrny na pneumatiky Michelin srdce chovatelsky významných regionů centra Francie. Výstava Sommet de l'Elevage se konala již podvacáté čtvrté. Letošní ročník však provázely velké trable. V regionu se vyskytla katarální horečka ovcí, která postihuje všechny přežvýkavce. Na poslední chvíli byla zrušena výstava skotu. Technologické novinky však byly představeny.

Nové řešení stájových chodeb

Výstaviště bylo plné exponátů. Francouzská společnost Bioret Agri představila zcela revoluční nové řešení pro krmné a hnojné chodby volných stájí pro skot. Jedná se o pryžovou podlahu s několikacentimetrovými mezerami, které se táhnou rovnoběžně s hnojnou chodbou.  Uvnitř mezer se pohybuje řetěz, který zajišťuje odvod kejdy a hnojůvky. Toto řešení dostalo název Magellan.

Firma udává, že zařízení řeší jeden z nejdůležitějších problémů týkající se zdraví končetin – a to vystavení paznehtů nadměrné vlhkosti. Tekuté exkrementy jsou kontinuálně odváděny do stran stáje, kde padají do hnojné šachty nebo jsou jinak odčerpávány. Uvolňování toxického čpavku do stájového prostředí  je tím výrazně omezeno.

Po stranách zařízení jsou kladky převádějící směr řetězu opačným směrem, pomocí kartáčků se řetěz čistí a trysky jej také ostříkávají, v případě potřeby aplikuji desinfekční roztok.

 

Výhody systému:

  • Lépe jsou pod kontrolou bakteriální onemocnění končetin
  • Pryžový povrch flexibilně tlumí nárazy při chůzi krav a chrání klouby
  • Menší uvolňování amoniaku do stájového prostředí
  • Paznehty krav nejsou vystaveny stájovým tekutinám, jsou pevnější a zdravější, výsledky testování prokazují významné snížení digitálních dermatidid

 

 

„Chytré“ vibrující matrace

 

Lože je pro dojenou krávu jeden z nejdůležitějších stájových prvků. Měla by na něm trávit nejvíce času. Nové technologie umožňují také nové pojetí boxových loží.

Firma Bioret Agri přišla s novinkou, která dovoluje farmářům komunikovat s kravami – vodní matrace Smart MAT totiž vibrují a mohou kravám naznačit, že je čas přijímat krmivo nebo se podojit. Výrobce také uvádí jako výhodu matrací stimulaci cirkulace krve, což vede také k lepšímu zdraví a zvýšení užitkovosti. Matrace v součinnosti s další technologii dokáže sledovat dobu ležení a pohybu jednotlivých krav. Abnormální nebo neobvyklý čas ležení může být příznakem nemoci, problému s končetinami nebo říje. Farmář tedy z boxového lože dostává zprávu na počítač nebo chytrý telefon, že je s krávou něco v nepořádku. Může včas zasáhnout. Matrace lze také naprogramovat k vibrační aktivitě tak, aby se krávy zvedaly a chodily po skupinách ke krmnému žlabu, využití může být různé.

 

 

Ocenění za systém desinfekce

Společnost Hypred je výrobce a distributorem hygienických a čistících prostředků pro zemědělství a potravinářský průmysl.V chovatelské praxi je známá zejména výrobky pro hygienu dojení. Na výstavě Sommet de l'Elevage byla tato společnost oceněna za automatický přístroj k přípravě oxidu chloričitého zvaného Mix System. Oxid chloričitý je jedna z nejlepších desinfekčních látek, která se používá jak před dojením, tak i po dojení. Jeho určitou nevýhodou je, že účinnost této sloučeniny se poměrně rychle ztrácí. Proto se musí namíchat bezprostředně před použitím. Připravuje se mícháním ze dvou složek: BASE a ACTIVE (Udder Blue, G-MIX POWER). Mix System je kompatibilní se systémem Quick spray do dojíren, rovněž je vhodný k použití v kombinaci s dojicími roboty.

 

Zlatá pro izolovaný box pro telata

Cenu Sommet d´Or získal také poměrně známý francouzský výrobce stájových technologií – firma Beiser, a to za vylepšení boudy pro individuální ustájení telat. Tyto nové venkovní individuální boxy nabízejí telatům opravdu maximální komfort. Ohrádka před boudou je zakrytá výsuvnou střechou proti nepřízni počasí, vlastní bouda je izolovaná polyuretanovou pěnou mezi dvěma vrstvami polyesteru, celá je dobře omyvatelná. Zadní strana má ventilační otvor. Krmítko na objemné krmivo je z nerezového plechu, gumová mřížkovaná podlaha dobře odvádí vlhkost. Pro dobrou manipulaci při vyklízení je systém vybaven kolečky. Cena takového boxu se pohybuje okolo 1200 až 1300 eur podle objednaného množství.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down