29.04.2024 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie chovu prasat a nová legislativa

Pod názvem Prasata pro budoucnost uspořádala společnost Tekro, spol. s r. o. odborný seminář. Velký zájem posluchačů vzbudila Laura Klatteová, reprezentantka firmy Big Dutchman. Představila technologii splňující požadavky na welfare prasat z vyhlášky EU o ochraně hospodářských zvířat.

Zmínila nové požadavky na centra jalových a březích prasnic, kde bude platit skupinový chov a zákaz fixace zvířat, více prostoru pro prasnici a strukturování plochy. Přechodné období končí v únoru r. 2029. Do tohoto data bude povinností dokončit rekonstrukce těchto center. Zákaz fixace prasnic bude klást podle přednášející nové nároky. Při inseminaci volně ve skupině se technik vystavuje riziku zranění. Z důvodů bezpečnosti obsluhy při inseminaci ale bude možné krátkodobě prasnice fixovat v boxech.

Z legislativy dále vyplývají nové požadavky v oblasti poroden. Podmínky omezují období pro individuálního ustájení prasnic. Porodní kotec bude muset mít podlahovou plochu nejméně 6,5 m2. Prasnice se musí bez zábran otáčet. Nabízejí se alternativy ke klasickému porodnímu kotci, jednou z nich je skupinové ustájení kojicích prasnic ve skupinách 4 až 10 prasnic. V průběhu porodu jsou prasnice v uzavřených boxech.

Druhou důležitou právní normou je zákon o označování chovu zvířat, který se týká se zejména výkrmu a platný bude od léta 2024. Bude povinnost označovat každý výrobek živočišného původu známkou (label), která spotřebiteli ozřejmí, z jakého typu chovu příslušné zvíře pochází: 

  • Typ 1 – červená: Představuje minimum, které musí být splněno. Konvenční ustájení, ventilace s kotci.
  • Typ 2 – modrá: Prase má ve výkrmu více prostoru, požadavky programu pro welfare zvířat, jde 10 % více prostoru. Lze si představit klasickou stáj s větším prostorem, případně stlaní slámou.
  • Typ 3 – oranžová: Garantuje o 40 % více prostoru prasete ve výkrmu, možnost stimulace venkovním prostředím. Vzdušné stáje, plachtové stěny.
  • Typ 4 – světle zelená: Garance 100 % větší životní prostor, venkovní výběh, možnost pastvy.
  • Typ 5 – sytě zelená: Představuje biochov prasat, kde platí ekologické standardy v souladu s certifikačním programem příslušné organizace ekologického zemědělství.

Podle přednášející se očekává, že většina chovatelů bude při novostavbách nebo rekonstrukcích stájí přecházet z jedničky na třetí typ formy chovu prasat. Zmínila možnosti dotací na formy 3–4–5, které budou k dispozici až do roku 2030.  Financování bude až 60 %.

Více v Našem chovu 6/2024. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down