04.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie CRISPR a sexování drůbeže

Nadnárodní společnost Alltech uspořádala v květnu v americkém Lexingtonu konferenci, kde vystoupil mimo jiných také zástupce firmy eggXYt z Izraele Yehuda Elram. Představil novodobé sexování kura domácího (nosnic) založené na biologickém značení pohlaví pomocí techniky CRISPR-Cas9.

U nosnic je inkubace kohoutků a neoplozených vajec spojená s ekonomickou ztrátou a následná sexace a likvidace samčího pohlaví není dobře vnímána veřejností. Proces je rovněž náročný na práci, a proto se hledají možnosti, jak vybrat pro líhnutí pouze vejce nesoucí samičí pohlaví.

Zástupce firmy eggXYt z Izraele Yehuda Elram na konferenci společnosti Alltech nabídl možnost detekovat pohlaví embryí kuřat ve vejci, čehož bylo dosaženo na základě úpravy genomu kura pomocí technologie CRISPR-Cas 9.

Firma eggXYt byla založena v polovině roku 2016 výkonným ředitelem Yehudou Elramem a prof. Dani Offenem, vedoucím katedry neurologie na univerzitě v Tel Avivu.

„Genom kura je upravený tak, aby samčí vejce byla nositeli biomarkeru, který pak pod optickým skenerem fluoreskuje,“ vysvětlují tvůrci této transgenní linie kura. Společnost plánuje vyvinout technologii rovněž pro krůty a další druhy.

„Nemuselo by se každoročně zabíjet 7 miliard kohoutků a ušetřilo by se 1,4 miliardy amerických dolarů. V technologii eggXYt je DNA samičího vejce nedotčená a věříme, že potraviny by měly být hodnoceny podle jejich potravinové bezpečnosti a nutričních látek, nikoli podle použité technologie. Věříme tedy i v důvěru veřejnosti,“ komentoval Yehuda Elram.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down