Technologie krmení v chovech prasat jsou dobře zvládnuté a prosadily se zejména u individuálního ustájení prasnic, kdy je žádoucí regulace příjmu krmiva. Většina výrobců nabízí velice spolehlivé dávkovací systémy. Suché krmení umožnilo i vznik automatizovaných krmných boxů. Z hlediska technologického pokroku je to vlastně vrchol technologie krmení prasat a umožňuje to i dnes tolik žádané skupinové ustájení prasnic při zachování individuálního krmení, které je u této kategorie velmi potřebné.
Požadavky na výživu prasnic a jejich welfare se po přijetí legislativy omezující individuální ustájení dostaly do konfliktu. Kontrola kondice zvířat vyžaduje individuální přístup. Agresivitu zvířat ve skupinovém ustájení vyvolává pochopitelně omezený prostor, ale druhým důvodem je boj o krmivo. Musí být zajištěno krmení každé prasnice podle krmné křivky s možností individuálních korekcí a pochopitelně omezení konkurenčního chování prasnic během krmení. Toho lze dosáhnout u prasnic po odstavu a březích:
• jednak krmením v automatických krmných boxech (AKB). Automatická identifikace a mechanika boxu umožní řízenou výživu podle potřeby zvířete- metoda technicky dokonalá, ale nákladnější,
• jednak systémem simultánního krmení, kdy každá prasnice má jedno krmné místo a ve stejnou dobu dostanou všechny menší dávky krmiva, tak aby rychlost dávkování odpovídala rychlosti příjmu krmiva (agresivita nepřináší prasnicím užitek).
V porodních kotcích je rovněž možné krmení automatizovat, ale zde je pochopitelně třeba provádět individuální korekce podle počtu selat, kondice prasnice a stavu mléčné žlázy.
Při krmení prasniček a prasnic suchou krmnou směsí se používají objemové dávkovače krmiv. Jsou, jednodušší, levnější, možná ale méně pohodlné. Každý dávkovač lze samostatně seřídit až do maximálního objemu krmiva podle typu. Tímto lze pro jednotlivě ustájená zvířata v kotcích či boxech stanovit jejich dávku krmení a tím lépe reagovat na jejich výživný stav a kondici. Stanovené množství suchého krmení po naplnění všech dávkovačů v návaznosti na příslušný dopravník, který je osazen čidlem kontroly naplnění všech dávkovačů na dané větvi dopravníku je připraveno k vypuštění spádovou trubkou do koryta. Uvolnění vypuštění suchého krmení je možné provést jednak jednotlivě u jednotlivých dávkovačů, ale lze též provést podle jednotlivých řad, sekcí či jak je požadováno uživatelem. Při ovládání řad či sekcí jsou jednotlivé ovládače dávkovačů propojeny ocelovým lankem na příslušný centrální ovladač dané sekce. Ovladač mechanizmu vypouštění může být manuální (na kliku) nebo automatický (servomotor). Tímto se podstatné zjednoduší obsluha, zvýší se klid ve stáji a produktivita práce.
Více se dočtete v praktické příručce Technologické systémy krmení hospodářských zvířat.