Chov drůbeže je postaven na vysoké koncentraci ptáků chovaných v halách s řízeným prostředím. Jestliže donedávna bylo klíčovým parametrem pro využívané technologie dosažení vysoké produkce, posledních asi deset let musejí splňovat ještě požadavky na ochranu životního prostředí, kvalitu zemědělských produktů a welfare zvířat.
O využívaných technologiích pro chov a výkrm drůbeže jsme hovořili s Ing. Miroslavem Masnerem, zástupcem firmy Big Dutchman Písek, která na českém trhu působí již čtvrt století. V úvodu konstatoval, že nejvíce alternativ se nabízí pro chov nosnic.
“Nejrozšířenějším typem technologií pro nosnice jsou obohacené klece. Z naší nabídky můžeme zákazníkům nabídnout technologie od tří do dvanácti etáží, které jsou vybavené dvěma mezipatry tvořenými roštovými lávkami.
Chovy nosnic ve voliérách a na podestýlce mají svá specifika. Základním předpokladem jsou dobře odchované kuřice. V takovém případě je chovatel odměněn vysokou snáškou, malým počtem zanesených vajec, vitálním hejnem atd. Voliérové chovy jsou ale náročné na management ze strany chovatele. Je důležité, aby obsluha zodpovědně plnila doporučené postupy chovu. Základem každé voliéry je snáškové hnízdo, etáž s krmením, napájením, hřady atd. Dále pak rampy, které přispívají nosnicím k lepšímu pohybu a orientaci v technologii. Při projektování klecových, voliérových nebo podestýlkových chovů je velice důležité sladit všechny parametry dohromady. To zároveň platí i pro podestýlkové chovy. Příkladným odchovem, managementem , ale i pílí chovatele lze dosáhnout výsledků srovnatelných se západními zeměmi, které mají s chovem nosnic ve voliérách i na podestýlce bohaté zkušenosti. Základními prvky technologie v podestýlkových chovech jsou snášková hnízda, dále pak roštová plocha na níž jsou umístěny napáječky, hřady (většinou ze dřeva nebo pozinkovaného materiálu) a misková nebo řetězová krmítka. V případě, že má chovatel k dispozici výběh, jsou systémy doplněny o průlezy mezi stájí a výběhem,“ doplnil Ing. Masner.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov