Podniky s chovem dojnic potřebují přesné technologie pro kontrolu mnoha parametrů souvisejících se zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat. Technologie generující data integrují komunikační systémy, datové a informační technologie s cílem zlepšit efektivitu výroby a snížit provozní a mzdové náklady.
Kamery se používají k pořízení snímku nebo záznamu videa dojnic. Snímačem uvnitř fotoaparátu může být digitální snímač, kde lze obrázky prohlížet, ukládat, upravovat a přenášet digitálně pomocí počítačů. Kamery se používají k měření odchylek od normálního držení těla, chůze a chování. Poté se použije analýza dat a obrazu pro detekci kulhání. Kromě toho lze video použít k posouzení skóre tělesné kondice a sociálních vztahů ve stádě dojnic.
Mikrofony vnímají zvukové vlny a překládají je na elektrické signály v závislosti na účelu jejich použití. Mikrofony mohou automaticky detekovat kašel při respiračních onemocnění s přesností 53,8 % až 80 %.
Akcelerometry nepřetržitě zaznamenávají změny v aktivitě měřením pohybu. Mohou předpovědět kulhání u dojnic 3–10 dní předtím, než jej chovatelé mohou vizuálně zachytit. Akcelerometry na nohou a krku se používají k přesné kvantifikaci chování krav při ležení, stání a krmení. V ušních známkách mohou určovat přežvykování, příjem a aktivitu pasoucího se mléčného skotu, akcelerometry ve formě ohlávek, krčních límců, bolusových senzorů v bachoru známek, ocasních a vaginálních známek shromažďují fyziologické a behaviorální údaje pro předvídání, detekci a diagnostiku mastitidy u mléčného skotu.
Infračervená termografie je neinvazivní diagnostický nástroj, který převádí infračervené záření vyzařované z povrchu kůže zvířete a generuje termografické snímky. Ukazuje změny v tepelně biologických charakteristikách v metabolismu zvířat a detekuje zdravotní problémy, jako je mastitida, stres, říje.
Tlakové rohože a vážicí plošiny měří, detekují a analyzují jakoukoli hmotnost, která na nich stojí nebo chodí. Tlakové rohože mají tlakové senzory, které kdykoli detekují jakýkoli kontakt. Vážicí plošiny mají závaží a systém, který vypočítává hmotnost. Tlakové rohože, a vážicí plošiny mají potenciál pro detekci kulhání u mléčného skotu.
Hluboké učení používá vícevrstvé neuronové sítě k simulaci rozhodovací síly lidského mozku. Technologie strojového učení a hlubokého učení patří mezi nejnovější technologie používané k automatizaci detekce říje, mastitidy (na 96,1 %). Rozšířená realita kombinuje fyzické a virtuální objekty a vylepšuje řízení farmy podrobnostmi o dojení, krmení a chovu dojnic v reálném čase.
Závěrem
Se zrychlenými digitálními transformacemi a revolucí v technologiích si několik nových technologií dláždí cestu k pokročilejší futuristické verzi.*
Dairy Global