01.10.2007 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie pro větší blaho zvířat

Nizozemská společnost Lely se zabývá vývojem technologií pro rostlinnou i živočišnou výrobu. U nás je známá především jako výrobce dojicích robotů Lely Astronaut, které si nacházejí stále větší oblibu také u našich chovatelů. Na letošní zemědělské výstavě Země živitelka byly vedle známých produktů představeny také některé novinky. Všechny technologie firmy Lely si vedle vysoké efektivity stanovují za jeden z hlavních cílů zlepšit kvalitu života hospodářských zvířat.

Společnost Lely v České republice zastupuje firma Agro Partner, s. r. o., která se zemědělské výstavy v Českých Budějovicích účastní pravidelně.

Vývoj dojicích robotů pokračuje

V expozici firmy Agro Partner mohli návštěvníci letošní výstavy vidět to nejlepší, co firma Lely v oblasti dojicích technologií v současnosti nabízí - nejnovější model dojicího robota Lely Astronaut A3. Na trh byl uveden v listopadu 2005 a od této doby sklízí úspěch. Jak ale uvedl jednatel společnosti Agro Partner, s. r. o., Ing. Vlasta Havlík, vývoj jde i u tohoto modelu neustále dopředu. „Vývoj robotů ještě zdaleka není u konce, neboť v této oblasti je stále co vylepšovat. Díky nově řešenému ramenu se získal obestavěný prostor, který je možné využít pro nové technologie. Firma proto nyní zkoumá další užitečné komponenty robota,“ prozradil.
Dojicí roboty podle Ing. Havlíka nacházejí stále větší oblibu i u našich zemědělců. Zatímco před šesti lety v tento technický zázrak věřil málokdo (a téměř nikdo si ho nemohl z finančních důvodu dovolit), v posledních letech se počty nových instalací dojicích jednotek pohybovaly v počtu několika desítek. „Myslím, že už dnes hodně lidí pochopilo, do jaké hloubky s našimi technologiemi jdeme. Nejde jen o to ušetřit pracovní sílu, náhrada dojiče je to poslední. Nás zajímá především kvalita života zvířete. Díky těmto technologiím si zvíře samo určuje, co bude dělat a kdy to bude dělat. Prostřednictvím získaných parametrů, které u zvířat sledujeme, navíc posouváme možnost ovlivnit výsledky jednotlivých zvířat ve prospěch chovatele. Je to zcela odlišný způsob chovu zvířat,“ shrnul Ing. Havlík.

Chlazení mléka pod kontrolou

Společnost na výstavišti v Českých Budějovicích mimo jiné představila i nový systém chlazení a skladování mléka – chladicí tank Nautilus zajišťující vysokou kvalitu chlazení a skladování nadojeného bílého nápoje.
Chladicí tanky jsou vyrobeny z ušlechtilé nerezové oceli a recyklovatelných materiálů. Jsou dostupné ve velikosti od 4000 do 30 000 litrů. Podle Ing. Havlíka jde o systém s vynikající spolehlivostí, který udržuje skladované mléko na vysoké kvalitativní úrovni. K chlazení se využívá nejlepší dostupné chladicí látky (R134a). Přitom se zachovává příznivý vliv na ekonomiku provozu a životní prostředí.
Systém čištění je vybaven speciální sprejovací hlavou, spolehlivým dávkovacím čerpadlem a flexibilním rozsahem čisticích programů. Kontrolu, dozor a registraci všech procesů souvisejících s činností tanku (míchání, chlazení a čištění) zajišťuje kontrolní systém WinMaster, který je také schopen automaticky komunikovat se součástí systému dojicího robota CRS+.

Přirozený odchov telat s napájecím automatem
Firma Agro Partner, s. r. o., se zaměřuje také na nejmenší telata. Pro ty je určena další novinka- napájecí automat společnosti Urban U40, který letos rovněž tvořil součást expozice společnosti na českobudějovickém výstavišti. „Jde o nový skupinový systém odchovu telat. Ta by měla být ve stáří deseti dnů ustájena v boudách ve skupinkách do 30 kusů. Na každou skupinu by přitom připadal jeden napájecí automat,“ popisuje Ing. Havlík. Důvodem pro tuto převratnou změnu je především snaha o to, zajistit teleti co nejpřirozenější způsob odchovu. „Jsou to skupinová zvířata, a je tudíž proti jejich přirozenosti oddělovat je od sebe. Napájení dvakrát denně, jak tomu bývá při odchovu v individuálních boudách, je rovněž pro telata zcela nevhodné. V přirozeném prostředí u matky tele saje mléko několikrát denně, vypije libovolné množství a navíc dochází k uspokojení sacích potřeb. Právě tyto možnosti by měl telatům napájecí automat U40 poskytnout,“ vysvětlil Ing. Havlík. Chovateli by měl tento systém na druhou stranu zvýšit produktivitu práce a usnadnit kontrolu příjmu krmiva telaty. „Výsledky v odchovu budou mnohem lepší. Efekt pro chovatele je jednoznačný- vyvinutější telata, která budou lépe připravená na svůj produkční život,“ je přesvědčen Ing. Havlík.
Zatím se jedná spíše o evropský trend, který se však pomalu dostává i k nám. Napájecí automaty U40 jsou u nás v provozu zatím na několika farmách, kde jsou telata ustájena většinou v rekonstruovaných přístřešcích. Jak ale Ing. Havlík prozradil, nyní se připravují první projekty novostaveb přístřešků pro telata s automatizací procesu výživy, napájení a sledování vývinu.

Nová éra v krmení dojnic Pravděpodobně již příští rok by na trh měla přijít nová technologie umožňující individuální výživu dojnic dávkující všechny komponenty krmné dávky dle individuálních požadavků zvířat – chovatelům bude představen pod názvem Atlantis.
Jak Ing. Havlík přiblížil, součástí systému je krmný automat tvaru rotundy, který se vsadí přímo do stáje (kapacita 16 krmných míst). Na jeho vrcholu jsou umístěny kontejnery s jednotlivými druhy krmiv (krmná dávka může obsahovat až 16 komponentů včetně objemu). Dávkování komponentů přitom probíhá postupně, vždy po jednom kilogramu, dle individuálních potřeb každé dojnice. Počítač si přitom přesně spočítá, kolik toho daná dojnice sežrala, a kolik krmiva jí má být ještě během dne přiděleno. „Na rozdíl od skupinového krmení půjde o velmi přesné dávkování. Mělo by se tak zabránit vzniku disproporcí v živinovém krytí zvířat, jelikož každá kráva bude moci přijmout jen tolik krmiva, kolik jí počítač určí,“ informoval Ing. Havlík. To ale není jediná výhoda krmného automatu Atlantis, který pravděpodobně zahájí novou éru ve výživě dojnic. Díky přesnému dávkování se sníží spotřeba krmiv, což bude logicky eliminovat náklady na vyrobený litr mléka. „Potřeba krmiv tvoří více než padesát procent nákladů na vyprodukované mléko. Ty se dají snížit jedině nižší spotřebou krmiva. Podle našich propočty by se tímto zařízením měla ušetřit minimálně jedna koruna na každý litr mléka,“ tvrdí. V současné době probíhá zkušební provoz automatu na čtyřech farmách v Nizozemsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down