Technologiemi proti tepelnému stresu

Vzhledem k vysoké mléčné užitkovosti nejsou dojnice v letních měsících často schopny dostatečně vydávat tělesné teplo do prostředí. Instalaci přídavných ventilátorů a rozvodů vzduchu nebo použití zvlhčovacích systémů lze vzít v úvahu jako následná opatření, jakmile jsou vyčerpány všechny konstrukční možnosti.

Fyziologicky optimální rozsah okolní teploty pro dojnice s užitkovostí 25 kg mléka denně se pohybuje mezi 4 a 16 °C. Spotřeba krmiva a užitkovost jsou výrazně sníženy v případě, že jsou tyto teploty výrazně překročeny a navíc po delší dobu. V podstatě se přímý výdej tepla zvyšuje stále více, protože okolní teploty se zvyšují v důsledku klesajícího teplotního gradientu mezi zvířetem a životním prostředím.

Dostatečná dostupnost čerstvé, studené vody je důležitým předpokladem pro zabránění zbytečnému tepelnému stresu dojnic.

Primárním úkolem ventilačního systému během léta je přeprava tepla, vlhkosti a plynů ze stáje, aby se dosáhlo příjemné okolní teploty. Teplo nevytvářejí pouze zvířata, ale také energetický vstup slunce přes boční stěny a nepřímé vstupy tepla vyhřívanými střešními plochami, což může způsobit významné oteplení vzduchu ve stáji. Nicméně boční stěny stáje by měly být v létě co nejvíce otevřené.

Různé střešní konstrukce a barvy střechy značně ovlivňují vstup tepla do stáje. Čím teplejší je vnitřní strana střechy a čím tmavší je barva střechy, tím vyšší je vstup tepla do interiéru v důsledku záření.

Ventilátory se používají především k odstranění teplé vrstvy vzduchu kolem těla zvířat. K tomu je žádoucí vysoká rychlost vzduchu v životní oblasti zvířat. Toho lze dosáhnout s několika velkými vertikálními stropními ventilátory. Naopak axiální ventilátory jsou uspořádány horizontálně za sebou a vytvářejí odpovídající tok vzduchu.

Použití ventilačních systémů tubusů je další metodou vedení čerstvého vzduchu do stáje dojnic. Systém funguje podle principu pozitivního tlaku. V tomto procesu je čerstvý venkovní vzduch nucen vstoupit do vzduchotěsné textilní trubice (obvykle vyrobené z polyesterové tkaniny) pomocí ventilátoru. Čerstvý vzduch je distribuován ke zvířatům malými otvory pro výstup vzduchu v textilní trubici. Geometrie a specifikace jednotlivých větracích trubek musí být vypočteny a čím přesnější je výpočet, tím lépe lze splnit požadavky stáje.

Použití vody k překonání tepelného stresu u dojnic má dvě možnosti, a to nízkotlaký systém: (přímé „sprchování“ nebo „polévání“ těl zvířat, či vysokotlaký systém: „sprayování“ nebo „atomizace“ vody pro odpařování (např. v čekárně)

Jako vhodné se ukázaly patnáctiminutové intervaly, kdy se voda stříká asi tři minuty (ovládá se časovačem), následovaným dvanáctiminutovou odpařovací dobou.*

Zdroj: Výbor pro technologie DLG v živočišné výrobě

Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down