Téměř pětina prvotelek nedosáhne druhé laktace

Výzkum ukázal, že téměř pětina prvotelek nedosáhne své druhé laktace – což je fáze, kdy by se vrátily náklady na odchov. Vědci z univerzity v Readingu zjistili, že 17 % dojících jalovic opouští stádo před druhou laktací z různých důvodů, které se liší od farmy k farmě.

Zjistili, že rozhodnutí učiněná ohledně plodnosti, krmiva, zdraví, ustájení a seskupování prvotelek  má významný dopad na jejich dlouhověkost ve stádě. Prvotelky přijímají krmivo pomaleji, méně přežvykují, jsou nízko v hierarchii stáda, a tak mohou být snadno vyhnány z krmného prostoru nebo místa pro ležení, takže potřebují čas na přizpůsobení.

Rada pro rozvoj zemědělství a zahradnictví (AHDB) tvrdí, že minimalizace problémů způsobených stresem a chorobami dává prvotelkám nejlepší příležitost k druhému otelení. Kromě snížení nákladů – chov jalovic je po krmivu druhým největším ročním výdajem – nejen zlepší dlouhověkost stáda, ale také zvýší uhlíkovou stopu farmy a zlepší vnímání mléčného chovu spotřebiteli.

Nejlepší tipy pro přechod jalovic po otelení do stáda:

Naučte už jalovice chodit do dojírny. Ujistěte se, že porodní kotec je na klidném místě. Monitorujte klinické a subklinické mléčné horečky, ketózy a dislokace abomasu 21–30 dní po otelení. Udržujte příjem sušiny během tranzitního období.

Sledujte skóre tělesné kondice a naplnění bachoru. Zajistěte dostatečný prostor pro krmení a přihrnujte ho nejméně 4–6krát denně.  Zajistěte přiměřený prostor pro ležení. Minimalizujte změny ve skupinách a snižte stres prvotelek. Ujistěte se, že ani jalovice ani prvotelky nekulhají.*

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down