08.10.2018 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplo a sucho, chovatelsko-krmivářská opatření

Dlouhotrvající sucho, které se projevuje i v letošním roce, je charakteristické velmi nízkým úhrnem srážek, resp. s bezesrážkovým obdobím trvajícím již mnoho týdnů a mají dopad nejen na rostlinnou výrobu, ale i na kalamitní situaci v lesním i vodním hospodářství. Zvláště na některých oblastech ČR (např. na jižní Moravě, ale i Litoměřicko) je projev sucha nejintenzívnější.

Při bilancování měsíčních srážek za období srpen 2011 až květen 2012 Rožnovský uvedl, že v tomto období byl úhrn srážek na Moravě místy jen kolem 50 % dlouhodobého průměru. Letošní sucho je podle meteorologů ještě horší než v roce 2016 a postihlo rozsáhlou část území celé České republiky. Je tu nejen hrozba půdního sucha ve vrstvě 0 až 100 cm (viz mapa na webových stránkách portal.chmi.cz/), které může negativně ovlivnit celou budoucí zemědělskou produkci, včetně krmných plodin, ale velké škody jsou způsobeny i ve vodním – rybářském hospodářství, způsobené nízkým přítokem vody a nedostatečným obsahem kyslíku ve vodě doprovázeného obrovskými úhyny ryb.

Jestliže před 3 lety nebyly ozimé plodiny až tak suchem výrazně zasaženy, ohrožena byla zejména silážní kukuřice, tak v letošním roce byly velké problémy i s ozimými plodinami, včetně pšenice a ječmene, u kterých bylo zaznamenáno výrazné snížení ha výnosů. Velký negativní dopad na výnosy jsou registrovány i u víceletých pícnin včetně vojtěšky seté, která, jak známo, má velmi hluboký kořenový systém dosahující hloubky až 20 m. O nedostatku spodní vody svědčí i rozsáhlé usychání jehličnanů, včetně borovic.

Cenné informace o situaci v aktuálním relativním nasycení půdy, intenzitě sucha, dopady na vegetaci a na zemědělskou výrobu jsou názornou formou uvedeny na stránkách intersucho (http://www.intersucho.cz/cz/).

prof. MVDr. Ing. Petr Doležal, CSc. (AF, Mendelova univerzita v Brně)

Doc. Dr. Ing. Zdeněk Havlíček (AF, Mendelova univerzita v Brně)

Ing. Michal Richter (AgroDigest s.r.o.)

prof. Ing. Ladislav Zeman, CSc., dr.hc. (AF, Mendelova univerzita v Brně)

Dr. Ing. Jiří Třináctý (AgroDigest s.r.o.)

prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D. (AF, Mendelova univerzita v Brně)

Ing. Oldřich Duchoň, (ŠZP, Mendelova univerzita v Brně)

Celý článek najdetete v NCh 10/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down