06.04.2001 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Test odhalí krmení skotu živočišnými produkty

Do arzenálu, jenž evropské zemědělství nasadí v boji proti „nemocí šílených krav“ (BSE) , přibudou další testy. Ty mají prokázat, zda při krmení skotu nebyl porušen zákaz zkrmování živočišných bílkovin především masokostních mouček. Právě krmení skotu masokostními moučkami je považováno za jednu z hlavních cest, kterou se nákaza BSE šíří. Moučky totiž mohly být vyrobeny z těl zvířat nakažených „nemocí šílených krav“ nebo ovčí chorobou zvanou klusavka. Riskantní je především zkrmování masokostních mouček, které nebyly zpracovány při dostatečně vysokých teplotách.

Nové testy nejsou cíleny na původce BSE, jimiž jsou bílkoviny označované jako priony. Jde výhradně o průkaz krmení potenciálně nebezpečnými krmivy živočišného původu. Testy využívají rozdílného obsahu přirozených izotopů dusíku v rostlinných a živočišných bílkovinách. Konzumace rostlin nebo krmiv živočišního původu zanechává v těle zvířat neklamné „stopy“ v podobě typického poměru jednotlivých izotopů dusíku. Rozborem masa poražených zvířat, ale i vzorků odebraných z těla živého zvířete (krve, srsti, mléka apod.) lze prokázat, zda bylo zvíře krmeno i živočišnými krmivy.
Testy vyvinuli španělští vědci a komerčně dostupné by měly být koncem roku 2001. Ve Španělsku byl první případ krávy nakažené BSE popsán v loňském roce. Zároveň tu bylo zajištěno 700 tun krmiv určených pro skot a obsahujících zakázané živočišné bílkoviny. Španělská policie uvěznila v souvislosti s tímto případem sedm lidí. Z toho je patrné, že takové testy zcela jistě najdou uplatnění.
Otázkou zůstává cena těchto testů a tudíž i šíře, v jaké mohou být „nasazeny“. Můžeme také oprávněně pochybovat o tom, že testy odhalí jednorázové nakrmení zvířat živočišnými krmivy. I k tomu může snadno dojít, jak ukazuje nedávný případ z USA. Dvanáct set texaských krav bylo nakrmeno krmivem, do které se nedopatřením dostala i masokostní moučka vyrobená z těl uhynulého skotu. Dodavatel krmiva (nikoli výrobce) firma Purina Mills toto nedopatření záhy zjistil a sám varoval nejen farmáře, ale i příslušné úřady (FDA - Úřad pro léčiva a potraviny). I když se v USA zatím nevyskytl jediný případ BSE a krmivo proto nemohlo obsahovat nebezpečné priony, bylo všech 1 200 krav okamžitě zlikvidováno. Dobytek vykoupil v anonymitě držený výrobce krmiva a jeho likvidaci také v plné výši uhradil. FDA zřejmě firmu Purina Mills za její postup nepotrestá a naopak zvažuje, že ji za zodpovědný přístup k celé kauze odměnění. Úředníkům FDA je totiž jasné, že boj o důvěru spotřebitelů je delikátní záležitost a zodpovědný přístup Purina Mills považují za příklad hodný následování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down