13.09.2024 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testery pomáhají zvednout chuť krmiv pro kočky i s hmyzem

Vědci se při hodnocení řady potravinových sprejů spoléhali na odborné znalosti 10 hladových dospělých koček. Kočky mají ostřejší čich než lidé a vůně jejich jídla hraje velkou roli v tom, zda budou jíst nebo odmítat to, co jim jejich majitel naservíruje k večeři, a zda v tom bude hmyz.

Kočky jsou notoricky vybíravé pod jde o krmivo. Ale co kdybychom mohli navrhovat jejich krmiva na základě chutí, u kterých je vědecky dokázáno, že jim chutnají? Výzkumníci publikující v časopise ACS Journal of Agricultural and Food Chemistry použili panel kočičích chuťových testerů k identifikaci oblíbených chuťových sloučenin v sérii sprejů na bázi kuřecích jater. Kočky si obzvláště oblíbily spreje, které obsahovaly více volných aminokyselin, což dodalo jejich granulím pikantnější a tučnější chuť.

Podle studie mají kočky ostřejší čich než lidé a vůně jejich krmiva hraje velkou roli v tom, zda budou jíst nebo odmítat to, co jim jejich majitel naservíruje k večeři. Kočičí chuťové buňky jsou také citlivější na chutě umami (pikantní) než lidé a nepoznají sladkost. Zatímco atraktanty s příchutí masa mohou pomoci zlepšit vůni a chutnost suchých granulí, přesná korelace mezi těkavými aromatickými sloučeninami a chutností není dobře jasná. Předchozí studie v této oblasti navíc postrádají informace od velmi důležité cílové skupiny: skutečných koček. Studii provedli vědci ze School of Perfume and Aroma Technology, Shanghai Institute of Technology, College of Food Science, Shanghai a Northeast Agricultural University, Heilongjiang, v Číně. Spoléhali se na odborné znalosti panelu 10 hladových dospělých koček, aby vyhodnotili řadu potravinových sprejů obsahujících různé těkavé aromatické sloučeniny.

Chuťový test

Pro přípravu svých voňavých sprejů vědci homogenizovali a tepelně zpracovávali kuřecí játra. Poté rozložili proteiny v jaterní pastě v různé míře pomocí enzymů k výrobě čtyř různých potravinových atraktantů. Tým identifikoval více než 50 různých aromatických sloučenin ve sprejích, od tropických a květinových až po zpocené a gumové. Pro chuťový test vědci pokryli komerčně dostupné krmivo pro kočky kuřecím tukem a poté jej postříkali jedním ze čtyř atraktantů z kuřecích jater. Vzorky byly předloženy kočkám spolu s kontrolním krmivem ošetřeným jiným, komerčně dostupným atraktantem. Tým sledoval, kterou misku si kočky vybraly jako první a kolik jídla během dne snědly.

Preferované příchutě?

Vědci zjistili, že většina koček preferovala a jedla více potravin postříkaných jejich atraktanty, zejména spreje s proteiny, které byly dále rozloženy enzymy a obsahovaly více volných aminokyselin. Tyto sloučeniny jsou důležitými prekurzory chuti, které mohou podstoupit Maillardovu reakci, která během tepelného zpracování pravděpodobně produkovala mnoho různých sloučenin zvyšujících aroma. Oblíbené potraviny obsahovaly také více houbových a mastných příchutí, zatímco méně oblíbené potraviny obsahovaly sloučeniny kyselé a sladké chuti, možná proto, že se vyskytlo méně Maillardových reakcí.

Majitelé koček pro krmiva na bázi hmyzu

Určité faktory mohou ovlivnit, kteří majitelé domácích mazlíčků jsou ochotni dát hmyzu šanci jako přísadě do krmiva pro psy a kočky. Přetrvávající otázkou u krmiv na bázi hmyzu bylo, zda by majitelé domácích mazlíčků tyto produkty přijali, nebo zda by „ick faktor“ (fuj faktor) byl příliš velký. Přibývá důkazů, že majitelé psů i koček přijímají krmiva vyrobená z bílkovin nebo oleje z hmyzu. Určité faktory mohou ovlivnit, kteří majitelé domácích mazlíčků jsou ochotni dát hmyzu šanci jako doplněk do krmiva pro psy a kočky.  Vědomí, že kočky instinktivně jedí hmyz, může vést k tomu, že majitelé domácích mazlíčků nebudou mít tabu ohledně hmyzu jako nového zdroje bílkovin a olejů v krmivu pro kočky, i když jsou lidé na konzumaci hmyzu sami hákliví. Studie publikovaná v časopise Journal of Animal Nutrition and Animal Physiology hodnotila ochotu majitelů psů a koček začlenit krmivo na bázi hmyzu do stravy svých mazlíčků a identifikovala faktory, které ovlivňují jejich rozhodnutí. Vědci zjistili, že osobní stravovací rozhodnutí majitelů domácích mazlíčků korelovala s postoji ke členovcům v krmivu. Ale také zní slova? Proč se u domácí mazlíčky nemůže prostě držet toho, co ví? Pokud jde o protein živočišného původu, víme, co funguje a co nefunguje. Kočky netráví celý den na zahradě chytáním velkého množství hmyzu. Je také jen otázkou času, než se objeví zjevné problémy s produkcí hmyzu, nemocemi a tím, jak to ovlivní naše domácí mazlíčky, pokud budou v jejich krmivu.

Postoj majitelů domácích mazlíčků

Studie zahrnovala 435 odpovědí v průzkumu, přičemž 66 % respondentů bylo majiteli psů a 58 % majiteli koček, přitom 24 % vlastnilo psy i kočky. Mezi majiteli psů a koček byl rozdíl, přičemž 52 % majitelů psů a 62 % majitelů koček vyjádřilo pozitivní postoj ke krmivu na bázi hmyzu. „Majitelé koček vykazovali pozitivnější vnímání ve srovnání s majiteli psů, což naznačuje prospěšné zaměření na kočičí krmivo“, napsali vědci z univerzity v Gentu v článku. Mezi majiteli koček ti, kteří sami dodržovali konkrétní diety, vykazovali vyšší přijetí krmiva na bázi hmyzu, bez ohledu na jejich vlastní typ stravy. Pokud jde o výběr krmiv, 32 % majitelů psů a 34 % majitelů koček uvedlo předchozí zkušenosti s konzumací hmyzu ve své vlastní stravě. Pozitivní zkušenost s entomofágií zvýšila přijetí krmiva na bázi hmyzu mezi majiteli psů a koček. Dokonce i u těch, kteří hmyz ještě nezkoušeli, zájem o něj pozitivně ovlivnil použití krmiva na bázi hmyzu. Zdravotní přínosy krmiv na bázi hmyzu pro zdraví a udržitelnost také ovlivnily majitele psů i koček. „Pro zvýšení celkového přijetí je zásadní zdůraznit udržitelnost a provést další výzkum ke stanovení nutričních výhod IBPF“, napsali autoři studie. „Výsledky této studie poskytují výrobcům a prodejcům krmiv pro domácí zvířata cenné poznatky při vývoji strategií a produktů v souladu s preferencemi a potřebami majitelů domácích mazlíčků.“*

 Zdroj: Pet Food Industry

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down