19.07.2001 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testy na BSE z moči?

Izraelští vědci z nemocnice Hadassah v Jeruzalémě zjistili přítomnost původců tzv. prionových chorob v moči. Pokud se jejich nález potvrdí, znamenalo by to zásadní zvrat v testování na „nemoc šílených krav“ i v testování na lidské prionové choroby.

„Nemoc šílených krav“ a stejně tak i její lidskou podobu označovanou jako nová varianta Creutzfeldt-Jakobovy choroby vyvolávají zvláštní infekční bílkovinné částice čili priony. Jejich odhalení v nemocném organismu je poměrně komplikované. Nelze k němu využít drtivou většinu testů, kterými se prokázují „klasické“ choroboplodné zárodky, např. viry, bakterie nebo cizopasní prvoci. V současné době zůstává jedinou možností k odhalení prionů rozbor nervové tkáně z mozku. Tyto testy lze provést jen po zabití zvířete nebo po úmrtí lidského pacienta. Diagnóza tak přichází doslova „s křížkem po funusu“. Hledají se proto stále nové a nové metody, které by dokázaly odhalit priony v krvi, ve slinách nebo v stěrech buněk z ústní sliznice.
„Vědci nikdy nezkoušeli hledat v moči, protože byli přesvědčeni, že když nemohou najít priony v krvi, nebudou tito původci prionových chorob v moči vůbec k nalezení,“ komentovala objev Izraelců členka úspěšného týmu neuroložka Ruth Gabizonová.
Izraelští vědci prokázali přítomnost prionů v moči ještě před tím, než se u postižených projevily příznaky choroby. Výzkum byl s úspěchem proveden na křečcích a na kravách, o kterých se vědělo, že byli nakaženi priony. Stejně úspěšně proběhly i testy vzorků moči odebraných lidem, u kterých se později projevila tzv. Creutzfeldt-Jakobova choroba.
„Doufáme, že se nám podaří vyvinout test, který by bylo možné užívat plošně pro odhalení prionových chorob. To by zabránilo masovému vybíjení skotu poté, co byl ve stádě objeven jeden jediný případ BSE.,“ říká Ruth Gabizonová.
Testy by ale našly využití i humánní medicíně, kde by jimi byli prověřováni například dárci krve. Zatím se nepodařilo prokázat přenos prionů z člověka na člověka při krevních transfuzích. V řadě zemí nicméně přijali velice tvrdá opatření, aby toto potenciální riziko omezili na minimum. V mnoha státech včetně České republiky byl vydán zákaz dovozu krve nebo výrobků z lidské krve ze zemí s vysokým výskytem BSE a tudíž i zvýšeným rizikem lidské varianty tohoto onemocnění. Stejně tak nesmějí být dárci krve lidé, kteří v těchto zemích delší dobu pobývali. Británie, která je vystavena nejvyššímu riziku, přijala ještě přísnější opatření. Podle některých odhadů tam může žít až 136 tisíc lidí, kteří jsou nakaženi Creutzfeldt.Jakobovou chorobou, ale zatím se u nich neprojevily příznaky onemocnění. Kdokoli z nich by se mohl stát dárcem krve a případně nakazit příjemce transfuze. Krev pro transfuzi je proto buď dovážena z „bezpečných“ zemí, nebo je před použitím zbavována bílých krvinek, v kterých by se mohly priony vykytovat. Testy z moči by mohly odhalit, který dárce krve je z hlediska prionů „čistý“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down