04.10.2021 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Texela bych za jiné plemeno nevyměnil

Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., bylo do kontroly užitkovosti v roce 2020 zapojeno 959 texelských bahnic z jednatřiceti chovů. Výhradně produkcí plemenných zvířat se aktuálně zabývají čtyři šlechtitelské chovy. S dvaatřiceti texelskými bahnicemi a čtyřmi plemennými berany mezi ně patří také chov Lukáše Neugebauera z Žampachu. Zkušený ovčák a chovateli ovcí oslovovaný střihač v jedné osobě byl loni zvolen předsedou Klubu chovatelů ovcí plemene texel, a tak jsme ho požádali o rozhovor.

Plemeno texel patří k celosvětově nejrozšířenějším plemenům ovcí s masnou užitkovostí. Jaká je situace u nás?
Chov texela je u nás nyní na vzestupu. Zejména v produkci plemenných beranů, kterými pak chovatelé zapouští svá stáda za účelem produkce jatečních jehňat. Je to proto, že už i čeští ovčáci objevili velký potenciál tohoto plemene. V době po Sametové revoluci byl u nás trend dovážet ze zahraničí další plemena ovcí, která se u nás do té doby nechovala. Z těchto nově přivezených plemen se v našich chovech nejvíce rozšířilo anglické plemeno suffolk, které bude znát veřejnost hlavně díky britskému animovanému televiznímu seriálu Ovečka Shaun. Prvotní „boom“ v chovech tohoto plemene však pozvolna odeznívá a v rámci užitkového křížení se zde začínají ve značné míře využívat berani texel. Důvod je prostý! Jehňata po texelských beranech vynikají růstovou schopností, jsou výborně osvalená a mají větší výtěžnost masa. Za mě osobně tedy mohu říci, že co se týká jehněčího, ale i skopového masa a jeho chuti, ovce plemene texel jsou prostě na špičce.
Klub chovatelů ovcí plemene texel byl založen v roce 1998 s cílem sdružit chovatele tohoto plemene a sjednotit podmínky pro jeho šlechtění. Jaké jsou současné priority klubu?
Předmětem činnosti klubu je propagovat plemeno a podílet se na šlechtitelské práci. Sám za sebe mohu říci, že již neplatí z dřívějších dob zažitá představa, že texel má horší průběh bahnění, respektive porodů. Jako producent plemenných zvířat upřednostňuji do chovu zvířata s užší hlavou a delším tělesným rámcem. Podle stejných kritérií vybírám i plemenný materiál ze zahraničí.
V rámci propagace plemene je nejvýznamnější klubovou aktivitou účast na výstavách. Další snahou klubu je průběžná informovanost členů. V letošním roce pořádáme u příležitosti národní výstavy Náš chov na výstavišti v Lysé nad Labem elitní nákupní trh ovcí plemene texel, který bude novinkou. Na závěr bych také rád zmínil, že do klubu uvítáme další chovatele tohoto plemene.
Jak velká je členská základna a které chovy patří k absolutní špičce v republice?
Momentálně je v klubu čtyřiadvacet členů. Na otázku, které chovy patří aktuálně ke špičce v České republice, se skoro ostýchám odpovědět. Ale objektivně vzato, mezi pomyslnou špičku chovů ovcí plemene texel patří i můj chov. Dále to jsou chovy Františka Prchlíka z Mladé Vožice, farmy Dibaq, a. s., Stanislava Javůrka z Černilova u Hradce Králové, Mgr. Jana Kováče z obce Žďárky či dlouholetého ovčáka Oty Chovance z Frenštátu pod Radhoštěm.

Patříte k dlouholetým chovatelům texela, čím vás toto plemeno oslovilo?
S ovečkami texel jsem se setkal již v roce 1994 a skutečně mě oslovily!
Z důvodu pracovní vytíženosti jsem začínal s užitkovým chovem za účelem produkce jatečních zvířat. Dlouholetá praxe, ale i zkušenosti ze zahraničí mne ale v roce 2012 přivedly k rozhodnutí produkovat plemenné berany, přičemž o čtyři roky později jsme získali status šlechtitelského chovu.
Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že ovce tohoto plemene jsou klidné, výborné matky s dobrou mléčností a jsou přátelské. Pokud chcete mít dobré výsledky, musíte se ovcím pochopitelně věnovat. Dobrá kondice a pohoda zvířat je na naší farmě prioritou.

Má toto plemeno ovcí u nás perspektivu většího rozšíření a proč?
O perspektivě a rozšíření ovcí plemene texel v našich chovech nemůže být pochyb. Jako střihač ovcí jsem poznal většinu u nás chovaných plemen ovcí i jejich chovatele. Ti, kterým jsem už dříve říkal, že by se jim vyplatilo zapouštět jejich ovce beranem texel, mi nyní dávají za pravdu. Plemenná zvířata tak prodáváme jak do čistokrevných stád, tak i například do chovů s ovcemi plemen romney, zwartbles, merinolandschaf, východofríská ovce, suffolk, lacoune či clunforest. Berani se v těchto chovech natolik osvědčili, že chovatelé zmíněných plemen opět pořizují texelského berana. A pokud se ptáte proč? Tak samozřejmě kvůli masu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down