13.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Těžký život plnokrevníků z Čech

Angličtí plnokrevníci narození v České republice skončili domácí rovinovou sezónu roku 2001 s průměrným ročním ziskem 15 669 Kč. Vzhledem k nákladům na ustájení, krmení, ošetřování, trénink, veterinární péči, dopravu, přihlášky do dostihů, startovné a plat jezdců jde o velmi nízkou částku, hradící 15 až 20 % celkových provozních výdajů každého z nich. Importovaní plnokrevníci vydělali v průměru čtyřikrát víc.

„Podíl koní z ČR na celkovém počtu startujících v rovinových dostizích byl přitom větší než 75 %, tedy úplně opačný. Jak je vidět, ani to nestačilo k vylepšení postavení naší produkce,“ potvrdil Zemědělci Ing.Miloslav Vlček, odborník na problematiku dostihového sportu a chov anglického plnokrevníka. „Poměr průměrného zisku mezi koňmi narozenými v této zemi a importy je vůbec nejhorší v posledních pěti letech. Od roku 1998, kdy jsme zaznamenali slušných 42:58, se snížil poměr na 25:75 v náš neprospěch.“
Absolutní jedničkou českých drah se loni stali koně z Irska. Svým majitelům vylepšili bilanci v bankách o 5 134 280 Kč, což při 55 vyslancích irského chovu znamená na zdejší poměry fantastický průměrný roční výdělek 93 351 Kč.

Napajedla proti
J. J. Monaghanovi
Irové pochopitelně nebyli sami, kdo koně narozené v Čechách, na Moravě a ve Slezsku porazil. Německá produkce se chlubí průměrným ziskem 76 448 Kč a přes 50 tisíc se dostali koně z Velké Británie (55 955 Kč) a Francie (51 814 Kč). To ale ještě není konec hořkého účtování – po těch nejlepších totiž následují plnokrevníci z Polska (37 966 Kč), Maďarska (20 318 Kč) a Slovenska (19 328 Kč). I oni vydělávali podstatně víc, než rodáci z ČR.
„Na jedné straně můžeme uplynulou sezónu hodnotit jako úspěšnou díky individuálním výsledkům skvělé Vapety a jí doplňujících českých koní, tedy Glorietty, Bajaji, Larcana, Vsacana, Archanděla Gabriela či Persia. Na druhé musíme vidět celkové statistiky a tam žádný kvalitativní posun u plnokrevníků s visačkou „narozen v České republice“ prostě nenajdeme,“ dodává Vlček.
Šampionát chovatelů na rovině přesto vyhrála podle očekávání akciová společnost Hřebčín Napajedla. Nasadila do boje 149 hřebců, klisen a valachů a ti se složili na společných 4 576 260 Kč. Irský chovatel J. J. Monaghan jim se svým jediným, i když fenomenálním hřebcem jménem Tribal Instinct, pochopitelně nemohl konkurovat a skončil „jen“ druhý. Ačkoliv vítěz Českého derby a dalších čtyř prestižních testů na české půdě odešel do stáje s kontem vzbuzujícím závist mnohem a mnohem chudších kolegů.

Tři milionáři
a jedna milionářka
Zmíněný výjimečný Tribal Instinct je nejbohatším ze čtyřnohých milionářů naší sezóny 2001. Kromě Prahy se postavil na start ještě dvakrát v Bratislavě a jednou v Pardubicích. Z osmi startů vyhrál 6krát a v přepočtu vyběhal 2 605 600 Kč. Na rovině mu konkurovala co do peněz jen v Napajedlích narozená Vapeta. Ta navštívila postupně Prahu, Slušovice, Most, Bratislavu a Pardubice a ze svých cest přivezla 1 211 550 Kč za tři vítězství a čtyři platná místa.
Na překážkové scéně se loni proháněli rovněž dva boháči: Chalco, odchovanec Zemědělského družstva Březůvky, a Peruán původem z chovu již neexistujícího Státního statku Znojmo. Jak je dobře známo, Chalco porazil Peruána ve Velké pardubické a tím mu přibyly v jeho kapse rovné dva milióny korun. Sezónu proto ukončil s definitivním ziskem 2 140 000 Kč (tři vítězství). Peruánovi se nesplnil sen o čtvrtém „Velkém“ triumfu v řadě a tak ho snad alespoň hřálo vyhraných 1 090 000 Kč...
Příběh každého ze čtyř loňských milionářů je specifický. Obecně ale platí, že vydělat milión korun za jeden dostihový rok je ojedinělá záležitost a drtivá většina domácích anglických plnokrevníků o něm může maximálně snít.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down