Mastitida je jednou z nemocí, která inhibuje zisk mléčných farem. Když má kráva mastitidu, počet somatických buněk se zvyšuje, a protože zpracovatelé mléka dávají přednost hladinám somatických buněk na úrovni 200 000 nebo nižší, je zpeněžování mléka s vyšším počtem SB problematické. Počet somatických buněk je odpovědí na zánět vemene spojený s expozicí buď environmentálním, nebo infekčním bakteriím.
Proto je management rizikových faktorů mastitid životně důležité. Pečlivé postupy mohou udržet problémy s mastitidou na uzdě, udržet produkci mléka na vyšší úrovni a pomoci mléčné farmě udržet stabilní zisky.
Udržujte čisté a suché prostředí po celé mezidobí
Environmentální mastitida může být velkým problémem, i když nemáte problémy s infekčními mastitidami. Obecně platí, že krávy by měly mít čisté a suché prostředí jak ve stáji, tak v dojírně. Udržujte podlahu v dojírně čistou, vyměňujte podestýlku a ideálně denně přistýlejte. Ujistěte se, že krávy mají čistou a suchou podestýlku v ložích. Boxová lože musí zajistit správné ležení, a nezbytné je často seškrabovaly všechny pohybové chodby.
Přesné a hygienické postupy dojení
Jednoduché zavedení hygienických postupů během dojení by mohlo být považováno za jednu z nejdůležitějších složek účinného zvládání mastitidy. Něco tak jednoduchého, jako je dezinfekce struku po dojení, může snížit míru infekcí o 50 %. Podobně dezinfekce před dojením ničí infekční i environmentální patogeny a vede k nižšímu stupni infekce.
Mezi doporučené postupy patří:
- Používejte vysoce kvalitní dezinfekční prostředky.
- Zajistěte plné pokrytí struku dezinfekcí. ¨
- Všichni zaměstnanci by měli při dojení nosil rukavice.
- Vyplachujte a dezinfikujte strukové násadce po dojení každé krávy.
- Kontrolujte kvalitu vnitřní strany násadců, aby se snížilo riziko přenosu patogenů mezi dojenými kravami.
- Dodržujte protokoly (antibiotické terapie), jakmile je mastitida zjištěna.
- Odchýlit se od obecného doporučeného protokolu léčby mastitidy antibiotiky může ovlivnit míru infekce.
Doporučený protokol antibiotické terapie zahrnuje:
- Rychlé zahájení léčby.
- Vedení pečlivých záznamů o léčbě antibiotiky a o tom, která kráva je léčena.
- Testování mléka na antibiotika po skončení terapie končí, aby se zajistilo, že kráva může být bezpečně přidána zpět do produkčního stáda.
Nové pokroky v řízení zdraví vemene
Diferenciální počet somatických počet buněk (DSCC) je nový doplňkový parametr počtu somatických buněk v mléce. Použití těchto dvou parametrů v kombinaci vede k lepší identifikaci mastitidy na konci laktace, a proto může být cenné, pokud jde o rozhodnutí o terapii v době zaprahování a stání na sucho.
Vyřazování krav s chronickými problémy
Důležitou, ale často přehlíženou složkou řízení mastitid je správné vyřazování krav ze stáda. Pokud máte ve stádě krávy, které mívají chronické mastitidy, riskujete, že tato jediná kráva infikuje zbytek vašeho stáda. Pokud nereagují na antibiotickou terapii, mají trvale vysoký počet SB a pozitivní test na nakažlivé typy mastitidy, může vyřazení takové krávy chránit zbytek stáda.
Boj proti mastitidě strategiemi krmení
Mastitida je i nadále problémem pro producenty mléka, postihuje 15–20%
krav po celém světě. Na kontrolu mastitidy se víme prostřednictvím strategií krmení.
Výživa hraje zásadní roli při odstranění problémů s mastitidou, protože zdravá kráva má lepší imunitní systém.
Mezi klíčové aspekty výživy, na které je třeba dávat pozor, patří:
- Prevence překrmování stání na sucho.
- Udržujte stopové minerály a příjem vitamínů pod kontrolou.
- Řízení příjmu sodíku a draslíku u březích krav.
- Nižší dodávka doplňkového tuku po otelení.
- Sledujte příjem krmiva a energie a udržujte ho vysoký během počátečních dnů po otelení.
Záznamy o trendech mastitidy ¨
Prioritou by mělo být zdokumentování případů mastitidy a počtu somatických buněk. Pomocí záznamů můžete identifikovat trendy v incidenci mastitidy ve vztahu k počtu SB, sezóně apod. Sledování počtu SB také umožňuje rychle zachytit čas, kdy je třeba provést změny. Pokud například rozpoznáte, že počty SB jsou vyšší než obvykle u čerstvě otelených krav, víte, že jsou nezbytné úpravy v době stání na sucho a u otelených krav před začátkem laktace.
V ideálním případě by mastitida měla být zjištěna dřív, než se stane problémem. S dobrými postupy antimastitidního managementu můžete snížit počet infekcí a také odhalit případy dříve, reagovat rychleji a snížit dopad na krávy a na kvalitu mléka.
Zdroj: Dairy Global