05.11.2002 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tisíce hospodářských zvířat

V halách pražského výstaviště Letňany proběhla v polovině října již čtvrtá mezinárodní výstava Pragaagro 2002. Kromě tradičních a hojně vystavovaných druhů, například skotu, prasat, koní, ovcí a koz se návštěvníci mohli seznámit s chovem hospodářských zvířat o něco menších – včel.
Již při vstupu do pavilónu číslo dvě musel každého návštěvníka zarazit houf lidí, tísnících se v prostorách vyhrazených včelám a jejich chovu a produkci. A nebyla to jen tradiční medovina – i když vynikající – která zlákala stohlavé davy.

Hlavním tahákem mezinárodní včelařské výstavy byla soutěž zlepšovatelů a vynálezců ve včelařství společně se soutěží Český med 2002. Chytré české hlavy vystavily mnoho výborných nápadů, a tak nebylo jednoduché vybrat ty nejlepší. Nakonec si ocenění ze XIII. Konference odvezli následující vynálezci. První místo získal Gerhard Schmitzberger z Rakouska za přípravu cukerného roztoku ponorným čerpadlem, druhý skončil kolektiv Výzkumného ústavu včelařského Dol, s.r.o., se svým bržděným přívěsem pro přepravu včelstev za osobní automobil. Bronz si opět odvezl rakušan Gerhard Schmitzberger za zařízení na ometání včel z plástů s nádobou na smetence. Soutěž o nejkvalitnější med letošního roku také nebyla jednoduchá. Podle slov tajemníka Českého svazu včelařů, MVDr. Miloslava Peroutky, CSc. byly vybrány jako nejlepší medy dva, a tak se ve finále čekalo na výsledky laboratorních rozborů.
Ti nejlepší se nakonec dočkali. A kteří to byli? Za květový med byl oceněn Adolf Bannert
z Albrechtic, nejlepší květový pastový med přivezl Zdeněk Lukeš ze Znojma, nejchutnějším smíšeným medem se může chlubit Josef Teplý (Hošťálková) a v kategorii medovicový suverénně zvítězil František Gryc z Ruprechtova.
V rámci včelařské výstavy proběhl v Letňanech i XIV. Kongres Apislavia organizovaný Českým svazem včelařů. Zájemci se mohli dozvědět více o nemocích včel, plemenářské práci v chovu nebo biotechnologiích ve včelařství.
A na úplný závěr nesmíme zapomenout ani na výstavu malých zvířat drobnochovatelů. Návštěvníci obdivovali roztodivná plemena drůbeže, králíků, holubů a dalších, mnohdy exotických zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down