20.09.2010 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradice a víra se setkaly u Taxisu

Čtyři nové projekty zásadního významu připravil tým pořádajícího Dostihového spolku Pardubice pro 12. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci – Království tradic. Společensky nejvýznamnějším z nich byla aktivní účast arcibiskupa pražského a primase českého Dominika Duky. Elita českého i zahraničního chovu koní se poprvé v historii dočkala požehnání od hlavy církve.

Biskup Královéhradecké diecéze Josef Kajnek vysvětil o den dříve nový zvon pro 120. Velkou pardubickou v přítomnosti vítězů slavné steeplechase cross country – jezdců i koní.
Svěcení nového zvonu pro Velkou pardubickou tedy asistovali tři čtyřnozí vítězové tohoto slavného dostihu – trojnásobný hrdina Peruán (1998 – 2000), Vronsky (1997) a Decent Fellow (2006).
„Domov Velké pardubické“ je ale už dlouho i domovem soutěží všestrannosti a tak se logicky představily i největší české hvězdy této olympijské disciplíny. Shodou okolností šlo o samé ryzáky.
Klisny 68/741 Tiksi a 13/232 Beatrice, valach Oster a hřebec Damon vyhráli dohromady sedmkrát finále Zlaté podkovy, tři Mistrovství ČR a získali tři tituly Zlatý kůň Zlaté podkovy, udělované společností Profi Press.
Trenérka a jezdkyně Radka Dvořáková (Jezdecký klub Cavalier Rynárec) převzala prestižní ocenění společnosti Profi Press za tři mistrovské tituly a šest triumfů ve finále Zlaté podkovy.

Agar a Jízda králů
Absolutní novinkou bylo rovněž vyhlášení výsledků ankety o Nejkrásnějšího koně České republiky 2010. Nejvíc hlasů dostal překvapivě českomoravský belgik 2281 Agar chovatele Jaroslava Dobeše, v majetku Zemského hřebčince Tlumačov. Za ním skončili zástupci tradičních českých plemen – klisna 24/382 Legacy Kinská a starokladrubský bělouš 1033 Rudolfo Curiosa V.
Čtvrtým trumfem ročníku 2010 byl příjezd Jízdy králů z moravských Skoronic. Místní kulturní a vlastivědné sdružení předvedlo ukázku tradiční slavnosti, v čele s králem v ženských šatech, na bílém koni a růží v ústech.


Daněk, Arka, Sára

Orba s koňským dvojspřežím patří k Pardubicím už osmý rok. I letos se tam jely dvě soutěže – O ruchadlo bratranců Veverkových (s klasickým pluhem) a Cena společnosti Profi Press (s otočným pluhem).
Čestnou cenu od nás tentokrát dostal Ing. Jiří Daněk, zapřahající klisny českomoravského belgického koně, sedmiletou 61/55 Arku a čtyřletou 61/207 Sáru. Obě ryzky jsou navíc z jeho chovu v Dobročkovicích na Vyškovsku.
Spokojení pořadatelé
„Výstavu hodnotím velice kladně. Jsem rád, že jsme se dokázali vypořádat i s tak významnými a organizačně náročnými body programu. Vše dopadlo ke spokojenosti všech účastníků“, řekl Zemědělci ředitel výstavy Ing. Jiří Kunát.
„Výstava si drží svůj vysoký standard. Je vidět, že ji dělá skupina lidí, která spolupracuje už několik let. Měli jsme v Pardubicích řadu zahraničních hostů a všichni byli nadšeni. Je to prostě velký projekt. Mohu mluvit pouze o spokojenosti, především s jeho scénářem“, dodal Blahoslav Políček, tajemník spolupořádající Asociace svazů chovatelů koní České republiky.

Výsledky šampionátů a soutěží

Národní šampionát tříletých klisen
Plemeno: norik
43/235 Nasťa, hnědka, po 964 Schiffon, chovatel i majitel Hřebčín Jeníkov
Plemeno: slezský norik
72/105 Navara, světlá hnědka, po 2868 Nacho Salazar, chovatel i majitel Jan Blizňák, Podlesí

Soutěž v těžkém tahu
(absolutně)
Buntek, polský chladnokrevník, hřebec, hnědák, nar. 2005, vedl: Oskar Sněhota (Žarošice) , 2100 kg
(podle přepočtu na živou hmotnost)
Majka, chladnokrevná klisna, ryzka, nar. 2000, vedl: Blahoslav Jurásek (Ruprechtice)

Soutěž v ovladatelnosti s kládou
2885 Steiman, slezský norik, hřebec, hnědý bělouš, nar. 2002, po 2691 Streimur, vedl: Mojmír Kubíček (Staměřice)

Soutěž v orbě
O ruchadlo bratranců Veverkových (klasický pluh)
1. Miloslav Čmejla (Chodouny) – Baron, Bret

Cena společnosti Profi Press (otočný pluh)
1. Ing. Jiří Daněk (Dobročkovice) – Sára, Arka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down