05.12.2022 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradice nepomuckých seminářů pokračuje

 

Společnost AB PLUS – Beneš, s. r. o., opět uspořádala v Nepomuku seminář s tématikou chovu dojeného skotu V roce 2022 to bylo již podvanácté a stále bylo o čem hovořit, od plemenářské práce, přes výživu, reprodukci až po welfare a patogeny mléčné žlázy. Účast byla tradičně hojná, zakončena prohlídkou pivovaru a zábavou při hudbě

V úvodu jako tradičně vystoupil zástupce plemenářů Ing. Petr Zajíček (INPLEM, s. r. o.) a podělil se s přítomnými o tom, co hýbe posledních deset let šlechtitelským světem. Je to především genomická selekce, která již s vysokou spolehlivostí dokáže odhadovat genetický potenciál hospodářských zvířat, v tomto případě konkrétně dojeného skotu. Přednášející zmínil trend přechodu chovatelů na sexované inseminační dávky. V Británii a ve Švýcarsku kupují chovatelé dojených plemen až 60 % sexovaných dávek.

Telata ze zkumavky v praxi

Ing. Magdalena Zajíčková spolu s kolegyní Mgr. Kristýnou Vackovu jako reprezentantky Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze navázaly vysvětlením, proč je výhodně produkovat některá telata tzv. ze zkumavky. IVP embryí skotu v praxi znamená produkci více žádaných jedinců od špičkových zvířat a zkrácení generačního intervalu. Prezentovaly první velký úspěch – narození dvou jaloviček touto metodou (jak o tom podrobně informoval Náš chov 9/2022). Tyto jalovičky „ze zkumavky“ slouží zatím jako model např. pro záchranu genetických zdrojů.  Pro oddělení biologie reprodukce VÚŽV, v. v. i. jde o mimořádně důležitý milník v aplikaci výsledků výzkumu do praxe, který dokazuje, je metoda IVF/ET má potenciál dalšího rozvoje.

Mgr. Kristýna Vacková pak představila genetické zdroje jako živý materiál obsahující geny s bezprostředním nebo hodnotovým potenciálem pro lidstvo. Na jejich uchování a záchranu lze využít stejné nebo podobné biotechnologické techniky, takže vše jde ruku v ruce. Výzkumnice na závěr požádaly široké publikum z řad zootechniků a chovatelů, aby je neváhaly kontaktovat, kdyby měli zájem získat embrya od živých dárkyň formou odběru oocytů, nebo by se materiál mohl odebrat při porážce geneticky hodnotného zvířete. Další možností jsou přenosy dostupných embryí masných plemen do nezájmových krav. Jednoduše, metodika se musí dobře zajet, proto je součinnost chovatelů velice žádána a obě strany z toho mohou dobře profitovat.

Tranzitní období lze zvládat

Pravidelný přednášející semináře Ing. Martin Musílek (Wisium, ADM – Animal Nutrition Czechia, s. r. o.), představil tentokrát zkušenosti z farem s přípravkem k úspěšnému zvládnutí tranzitního období krav. „Atractiv obsahuje unikátní kombinace cukrů, výtažků z rostlin a betainu. Jde o přírodní alternativu k monopropylenglykolu. Obsahuje také velmi specifické cukry (izomaltulóza, trehalulóza), k jejich vstřebávání dochází až ve střevě, neboť jsou chráněné. Šetříme tím zvířeti inzulín a játra, dochází ke zlepšení energetické bilanci na začátku laktace,“ popsal Martin Musílek a dodal, že výtažky z rostlin obsažené v Atractivu zvyšují produkci slin.

Celý článek najdete v Našem chovu 1/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down