S výrazným poklesem stavů prasnic na přibližně dvě stě tisíc kusů a současně i snížením výroby vepřového masa na 450 tisíc tun se domácí chov prasat momentálně ocitá v jednom z nejhorších krizových období. V obrat k lepšímu bezpochyby nenahrává ani napojení řady obchodních řetězců na zahraniční dodavatele. I přes příznivé prognózy odhadující mírný nárůst spotřeby vepřového masa v tuzemsku na 44 kilogramů na obyvatele zůstávají chovatelé prasat skeptičtí.
„Loňský rok jsme zvládli velmi dobře, současná situace v chovu prasat je ale napjatá. Obdobné cenové pády jsme v minulosti zažili již několikrát, přijali jsme úsporná opatření a jelo se dál. Dnes ale není z čeho brát. Spočetli jsme si skutečné náklady na výrobu kilogramu jatečné produkce a výsledkem je, že současnou výkupní cenu 26 korun převyšují o čtyři koruny. Tak nelze dlouho vydržet, zvláště, když vázne i rychlost platby. Navíc řada podniků bude muset rekonstruovat své provozy, aby vyhověly požadavkům Evropské unie, jejichž plnění se bude od 1. ledna 2013 vyžadovat od všech členských států. A podle dosavadních ohlasů samotných dodavatelů technologií jsou našimi úředníky prezentované požadavky na technologické vybavení a ustájení prasat pro domácí chovatele bezkonkurenčně nejpřísnější. Bez státní podpory tuzemští producenti a zvláště pak ti, co nevlastní půdu, nebudou moci konkurovat chovatelům z ostatních zemí unie a s chovem prasat třeba i skončí. Oslabený domácí trh se stane odbytištěm zahraniční produkce vepřového masa a nikdy nemůžete mít jistotu o jeho kvalitě,“ reagoval na současnou situaci v chovu prasat ředitel podniku Proma – družstvo Mladá Boleslav Ing. Josef Luka.
Na adresu mladoboleslavského družstevního podniku specializovaného na výrobu selat a jatečných prasat je třeba poznamenat, že vznikl již před 37 sloučením 69 tehdejších hospodařících subjektů. Od samého počátku se jmenovaný družstevní podnik řadí mezi významné producenty v republice. A pokud jde o současnost, pak jeho roční produkce zástavových selat je více než 41 000 kusů a dodávky jatečných prasat přesahují čtyři tisíce tun.
Čtyři podnikové farmy
Specializovaný zemědělský podnik Proma – družstvo Mladá Boleslav vlastní čtyři farmy, a to dvě pro výkrmová prasata ve Valovicích a Luštěnicích a dvě porodny na farmě Březina a Libichov. Výstavba ustájovacích kapacit pro jatečná prasata a prasnice základního stáda se uskutečnila v prvních deseti letech fungování mladoboleslavského podniku. První byla postavená farma Valovice s dvanácti produkčními halami. Výkrmová farma Luštěnice má pět samostatných hal, z nichž se dosahuje roční produkce 1900 tun. V porodně prasnic na farmě Březina s kapacitou 1100 prasnic základního stáda se ročně narodí více než 34 000 selat. Vynikající průměrná užitkovost prasnic české genetiky odpovídá 24 odchovaným selatům za rok. Technologie a kapacitní možnosti zajišťují odchov selat do hmotnosti přibližně 28 kg. Potom se selata přesunou do výkrmových stájí podniku, zejména na farmu Luštěnice. Farma v Libichově původně určená jen k výkrmu prasat se po kompletní rekonstrukci přebudovala na porodnu pro 550 prasnic s návazností na kapacity pro odchov selat do 28 kilogramů. Pro potřeby výkrmu jatečných prasat pak zůstalo na farmě téměř tři tisíce ustájovacích míst. Ročně se tam vyprodukuje více než 17 000 selat, která slouží jako zástavový materiál také pro farmu Valovice.
„Do rekonstrukcí, oprav a údržby vkládáme ročně nemalé prostředky. Máme vyřešené krmení, ventilaci i skladování kejdy, které je v podobě betonových nebo ocelových nádrží a fóliové jímky u všech farem. Zahájili jsme rekonstrukci poroden na farmě Březina a ve spolupráci se dvěmi zemědělskými podniky připravujeme projekt na výstavbu bioplynové stanice o výkonu 1 MW,“ doplnil ředitel.
Realizace produkce
Současnou produkci přes čtyři tisíce tun jatečných prasat Proma dodává do masokombinátu Maso Planá, a. s. Podle vyjádření ředitele podniku je rozhodující včasné zaplacení, i když doprava zvyšuje náklady na kilogram vyrobeného masa o 0,40 Kč. Dále si pochvaloval i bezproblémové zatřiďování na jatkách. Mimo jatky jsou dalším odbytovým místem podniku místní odběratelé, kteří odeberou množství do 100 kusů za týden, víceméně prasata mimo hmotnostní interval domluvený s jatkami.
V kmenovém stavu podniku Proma – družstvo Mladá Boleslav je celkem 1650 prasnic základního stáda jak české tak i zahraniční genetiky. S jejich průměrnou užitkovostí 23,5 odchovaného selete na prasnici se podnik řadí vůbec k nejlepším chovům v republice.
„V reprodukci byly, jsou a budou problémy, ale snažíme se je řešit. Máme výborné zootechniky i ošetřovatele, kteří jsou plně zapálení pro svou práci. A na výsledcích je to znát. Obdobné je to i ve výkrmu kde dosahujeme přírůstku 750 g, konverze krmiva je na úrovni 2,70 kg a ztráty se pohybují zatím do dvou procent. Naším velkým handicapem je, že nevlastníme půdu, protože chystaná dotační pomoc bude směřovat k farmářům, kteří na ní hospodaří. Z tohoto zorného úhlu proto nevidím naši budoucnost příliš růžově, i když patříme k větším podnikům. V životě jsem ale optimista a věřím v obrat k lepšímu,“ konstatoval na závěr první muž mladoboleslavského družstevního podniku.