Ani po ukončení činnosti Zemědělského družstva Vysočina drůbež z drůbežárny Mírovka v Havlíčkově Brodě nevymizela. Na chovatelské tradice uvedeného zemědělského podniku navázala firma Svona, s. r. o., která zde v pronajatých dvou halách odchovávala kromě kuřic ještě brojlery a krůty. Posledních šest let v této činnosti pokračuje jeden ze zakladatelů uvedené firmy Jaroslav Novák, který se chovem drůbeže zabývá pětadvacet let.
V bývalém zemědělském družstvu Vysočina, které se později přejmenovalo na Zemědělské družstvo Mírovka byl Jaroslav Novák zaměstnaný na pozici zootechnika. Po ukončení činnosti družstva spolu s dalšími dvěma společníky založili v roce 1993 firmu Svona, s. r. o., která si objekt pro odchov drůbeže na Mírovce pronajala. Po dvaceti letech však společnost ukončila činnost a každý ze společníků si šel vlastní cestou. Jaroslav Novák, který si nechal do obchodního rejstříku zapsat společnost Drůbež Novák HB, s. r. o., pokračoval v odchovu kuřic a krůt se synem.
„Přestože se drůbež na dvorky pozvolna vrací, zájem není takový, jako jsme zaznamenávali v dobách, kdy jsme ve společnosti Svona před pětadvaceti lety začínali. Tehdy jsme za rok odchovávali na sto padesát tisíc kuřic, více než čtyřicet tisíc brojlerových kuřat a třicet tisíc rozkrmených krůt. Zájem na trhu byl opravdu značný. Navíc dříve lidem nedělalo problém si brojlerové kuře nebo krůtu doma dokrmit, zabít a oškubat. Často tak současně zhodnotili i domácí zdroje krmiv a delší dobou výkrmu navíc získali zdravý, kvalitní produkt s vyzrálým masem. Dnes by si lidé koupili jen jatečně opracovanou drůbež, ale činnost spojená s provozem domácí porážky by byla po všech stránkách náročná. A to nemluvím o stále zpřísňujících se veterinárně-hygienických pravidlech, což je s ohledem na časté případy týkající se dovozu zdravotně závadných vajec nebo drůbežího masa na druhou stranu v pořádku,“ konstatoval na úvod našeho setkání Jaroslav Novák.*
Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov