Asi posledních patnáct let se početní stavy malých přežvýkavců v našich chovech stále navyšují. Pokud jde o ovce, v loňském roce bylo zapojeno do kontroly užitkovosti 225 397 kusů, z nichž polovina reprezentovala kombinovaná plemena, dalších bezmála 40 % připadá na masná plemena a zbývající podíl na zástupce plodných a mléčných plemen. Stále více se však v našich chovech rozšiřují tzv. zájmová plemena, mezi něž se podle kritérií Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR řadí také ouessantská ovce. Chovem tohoto nejmenšího plemene ovcí se zabývá poměrně dost chovatelů, ale jen hrstka z nich má svá zvířata zapojena do kontroly užitkovosti. Patří k nim i chovatelka Jindra Vaňačová, která se chovu mini oveček věnuje od roku 2006.
První ouessantské ovečky, které Jindra a Petr Vaňačovi pořídili především za účelem vypásání zahrady a do jisté míry také jako domácího mazlíčka pro své děti však průkaz o původu. Svou nenáročností a mírnou povahou však pořízená zvířata oslovila chovatele natolik, že začali uvažovat o produkci plemenných zvířat. K tomuto kroku však bylo potřeba pořídit ovečky s průkazem o původu a chov zapojit do kontroly užitkovosti.
„První papírové ovečky jsme pořídili na podzim v roce 2012. Krátce na to jsme se přihlásili do kontroly užitkovosti a začali spolupracovat se Svazem chovatelů ovcí a koz v ČR, respektive s jeho šlechtitelem Ing. Richardem Konrádem. Ten nám poradil, jak postupně chov zlepšovat, na co zaměřovat selekci. Z jehňat narozených v roce 2013 po beranovi linie Maigret jsme si do dalšího chovu nechali dvě jehničky a o rok později tři jehničky a beránka. Na podzim roku 2013 jsme pořídili plemeníka linie Jim of Cammal, po němž bychom měli mít letos první jehňata. Momentálně máme v chovu sedm bahnic základního stáda a dvě linie plemeníků, které bychom chtěli letos rozšířit o další linii berana,“ řekla na úvod naší návštěvy Jindra Vaňačová.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov