03.02.2023 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trvale udržitelný chov prasat

Stále více rakouských farmářů se přiklání k trvale udržitelnému chovu prasat, ať už pod značkami BIO, ECO, či v režimu s vyšším stupněm welfare. V tom jim významně pomáhá tamní společnost Schauer Agrotronic, která se udržitelným chovem prasat zabývá už řadu let a za tu dobu nashromáždila mnoho zkušeností, které chovatelům doporučuje. Nabízí jim kompletní služby, od vypracování projektu přes dodávku vlastních technologií Natureline, jenž kladou na pohodu zvířat značný důraz, až po výstavbu ekologických, převážně dřevěných stájí.

Před časem navázali spolupráci s firmou Schauer Agrotronic i Herbert a Anita Holzingerovi z Horního Rakouska, jejímž výsledkem je nová progresivní stáj pro výkrm prasat. Chovají 60 prasnic a všech 1600 selat odchovaných za rok vykrmí do porážkové hmotnosti v novém provozu se 460 výkrmovými místy postaveném na zelené louce.

„Před více než dvěma lety jsme tento trvale udržitelný projekt, tedy výkrm prasat s venkovními výběhy a s rozdělenými funkčními plochami, zrealizovali. A v počátcích to bylo docela napínavé,“ vzpomíná Herbert Holzinger. „Nebyli jsme si zcela jisti, zda se prasata těmto principům welfare přizpůsobí a zda lepší životní podmínky zvířat ve stáji povedou k jejich ekonomicky životaschopnému chovu. Dnes můžeme říci, že se všechno povedlo na výbornou, že celý provoz velice dobře funguje a zvířata si definované zóny skutečně udržují v čistotě. Všechna vykrmená prasata podle zásad welfare a bez krmiv GMO od nás odebírá jeden stálý zpracovatel, který takto vyprodukované výsekové maso a další výrobky označuje nezaměnitelnou zelenou značkou. O tyto produkty včetně gastronomických specialit je značný zájem. Co je pro nás podstatné, máme s ním uzavřený dlouhodobý finanční program s minimálním farmářskými cenami, který je pro obě strany výhodný.“

A jak konkrétní finanční program vypadá? V polovině minulého roku dostával Herbert Holzinger 1,76 eura za kilogram živé hmotnosti prasat. K této základní ceně přibylo dalších 20 centů za dodržování zásad welfare a 16 centů za krmnou dávku bez produktů z GMO. Celkem tedy přes 2 eura za kilogram živé hmotnosti.

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 6.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down