19.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinek huminových kyselin u brojlerů

U brojlerových kuřat byl zkoumán účinek doplnění huminové kyseliny do krmiva a jeho vliv na zdravotní stav, účinnost krmiv a růst.

Evropské právní předpisy zakázaly použití antibiotik jako růstového stimulátoru a k profylaktickým účelům, aby byla vyloučena  křížová rezistence k antibiotikům, používaným k léčení zvířat. Postup ke zlepšení bezpečnosti potravin tak dal základ rozvoje nové strategie, vedoucí ke snížení rizika a ekonomického vlivu na  onemocnění zažívání.

Jeden z hlavních problémů  na drůbežích farmách se projevuje poruchami zažívání, zvláště  v první fázi odchovu.  Případy často doprovází vážné zhoršení hygienických podmínek a mnohdy zvýšené použití antibiotik, aby nedošlo k velkým  ztrátám u zvířat. Ve studii s využitím různých krmných doplňků (probiotika, prebiotika, organické kyseliny, rostlinné výtažky ) u drůbeže byla věnována zvláštní pozornost vysoké citlivosti zvířat na trávící potíže.

Dekompozice organických látek

Při hledání přírodních řešení se projevilo jako zajímavé zkoušení huminových látek (huminové kyseliny a fulvokyseliny), které byly podávány do krmiva nebo napájecí vody. Huminové látky jsou skupinou sloučenin vznikajících rozkladem organické hmoty, zvláště rostlin. Mnoho studií a pokusů ukázalo na jejich schopnost inhibovat růst bakterií a hub (snižováním hladiny mykotoxinů v krmivu), redukovat stresové hormony a zlepšovat imunitní systém. Mají také protizánětlivé a antivirové vlastnosti, v neposlední řadě dovedou předcházet a léčit poruchy střevního traktu. Huminové látky také zvyšují výživnou hodnotu krmiv a využití stopových prvků s příznivými vlivy na růst a snížení úhynů.

Doc. Ing. Ladislav Slavík, CSc.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down