Producenti drůbeže, kteří změní zdroj sodíku, mohou ušetřit náklady na krmiva. Byly uskutečněny pokusy, které jsou předmětem diskuse v tomto příspěvku.
Krmiva pro drůbež je nezbytné doplňovat sodíkem, esenciálním prvkem s mnoha fyziologickými funkcemi. Běžně se doplňuje chlorid sodný a další zdroje jako je bikarbonát sodný, uhličitan sodný nebo sesquikarbonát sodný. Alternativní a nákladově efektivní zdroj sodíku dostupný producentům drůbeže je forma síranu sodného. Producenti mohou ušetřit náklady, když se najde řízená elektrolytická rovnováha krmiva (ERK), což podporuje užitkovost brojlerů a kvalitu trusu.
Výživáři potřebují dosáhnout fyziologického poměru mezi chloridem a sodíkem pod 1 . Proto je důležité k zachování tohoto poměru snižovat sůl. To má vliv na růst ERK okolo optimální hodnoty 240 až 250 mEq/kg.
Vědecký výzkum uskutečněný v renomovaném mezinárodním centru Shothorst Feed Research v Nizozemsku prokázal vliv na užitkovost brojlerů krmených komerčním evropským krmivem, když se nahradil bikarbonát sodný síranem sodným. V pokusu byly také měřeny parametry jakosti trusu a výkalů v zájmu zhodnocení vlivu na zdraví a efektivitu chovu drůbeže. Jsou popsány výsledky testace produktů AdiSodium, které zde neuvádíme. Použití síranu sodného významně snižuje emise amoniaku v trusu v porovnání s použitím bikarbonátu sodného.
Závěr zní, že síran sodný může nahradit jiné zdroje sodíku v krmivu pro brojlery bez nepříznivého vlivu na užitkovost. Nabízí možnost snížení nákladů na doplňování sodíku do krmiv a zpřesnění ERK. Použití síranu sodného poskytuje producentům drůbeže širokou škálu možností bez snížení užitkovosti.*
Yves Mercier, Pascal Thiery a Dolores I. Batonon: Effect of sodium source without chloride. All About Feed, 10/2017, s. 10–12.
Zkrácený překlad Ladislav Slavík
Více v Krmivářství 4/2018