28.05.2021 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Udávat směr v produkci biomléka

Farma Otročín s. r. o. – jedna z největších ekofarem s chovem mléčných krav v Evropě. Možná není náhodou, že její ředitel nemá zemědělské vzdělání, které by jej ovlivňovalo. Hospodařit ekologicky totiž lze i s více než 700 dojnicemi a na rozloze 1670 ha zemědělské půdy.

Co by kamenem dohodil od výrobního závodu společnosti Hollandia sídlícím v západočeském Krásném Údolí se nachází farma, která je hlavním dodavatelem biomléka pro tuto značku populárních jogurtů. Mlékárna Hollandia stejně jako logistické centrum HOPI, síť firemního stravování Perfect Canteen, náleží biofarma Otročín k HOPI Holdingu, a. s.

„Farma Otročín se již od roku 2009 specializuje na tržní produkci mléka v ekologické kvalitě,“ zahájil rozhovor ředitel Ing. Richard Tintěra, absolvent oboru finanční management na Podnikohospodářské fakultě VŠE. Původně byl zaměstnán v holdingu HOPI rámci akvizice farmy Otročín a mlékárny Hollandia v roce 2012. „Následně došlo na to, že bych to tady mohl řídit, bylo mi tehdy 24 let.  Převzal jsem 1600 ha a 300 krav plemene české strakaté a asi 40 kříženců s masnými plemeny, tehdy již v ekologickém režimu. Podnik byl absolutně bez vize, což bylo pro mne nepředstavitelné. Vytvořili jsme novou faremní vizi, a za stanovenými cíli jdeme,“ vysvětlil okolnosti svého nástupu současný ředitel, který nazývá a chápe činnosti společnosti jako „projekty“.

Aktuálně je na středisku v Otročíně soustředěn pouze dojený skot v počtu 700 dojnic plus všechny mladé kategorie. Středisko v Měchově se věnuje chovu plemen charolais v počtu 240 krav. Doplňkovou činností je předvýkrm býků do zástavové hmotnosti. „Cílem je prodej biozástavu českých strakatých býčků konečným výkrmcům, jenže ti v rámci bio nejsou. Proto jsme se rozhodli, že to budeme dělat my – a to konkrétně ve společnosti Bemagro Malonty, která je poměrně nově součástí holdingu. Stejně tak je naším budoucím cílem špičkové a dobře vyzrálé maso, takže v rámci pravidel ekozemědělství chceme vybudovat i bourárnu a zrárnu masa,“ popisuje Richard Tintěra jeden z budoucích projektů.

Mléko je ale mnohem významnějším projektem: „Chceme být lídrem v produkci biomléka v Evropě. Skrze moderní technologie chceme udávat směr v ekologické produkci. Spolu s Bemagrem Malonty představuje Otročín dnes 25 % české produkce, měsíčně oba subjekty vyprodukují 500 až 600 tisíc litrů. Přejeme si, aby české biomléko bylo zpracovávané a zkonzumované v Čechách.*

Celý článek najdete v NCH 6/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down