10.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Umíme to i bez zinku“

Během brněnské Národní výstavy hospodářských zvířat se chovatelé také vzdělávali. Společnost De Heus uspořádala pro chovatele prasat seminář, který měl podtitul „Umíme to i bez zinku“.

Seminář zahájil a všechny účastníky přivítal Ing. Marek Kumprecht, obchodní ředitel De Heus, a. s. Připomněl zákaz antibiotických růstových stimulátorů v roce 2006, kdy panovaly také obavy, ale užitkovost i v následujících letech dále rostla. Funkci antibiotik v krmivech pro odstavená selata částečně zastoupil zinek. Důvodem pro zákaz pak byly negativní dopady na životní prostředí. Selata ale tuto dávku nedokázala plně využít a velké množství zinku končilo v životním prostředí. V přírodě pak minerál narušuje půdní mikrobiom a toxicky působí třeba i na vodní organismy. Od loňského roku se proto do krmiv nesmí přidávat ani zinek v terapeutické dávce, což je aktuální výzva pro krmiváře.

Marek Kumprecht také zmínil některá pozitiva týkající se cen krmiv pro monogastry, a fakt, že stavy prasat v Evropě klesly, spotřeba vepřového je z dlouhodobého hlediska stabilní a také proto mají aktuálně chovatelé v České republice velký potenciál k růstu. 

Krmení a péče o selata kolem odstavu

Peter Versteeg, global product manager De Heus ve své přednášce zdůraznil management krmení a péči o selata před a po odstavu.

„Naučte selata jíst a trávit před ještě před odstavem,“ nabádal přednášející, podle kterého stimuluje časný příjem tuhého krmiva vývoj žaludku a střev, dochází k dřívější produkci enzymů což jde ruku v ruce s lepším trávením krmiva po odstavu.

„Co chceme vidět ve stáji po odstavu? Chceme selata, která jedí a pijí do jednoho dne, jsou zdravá a dobře tráví krmivo. Chceme mít selata, která dobře rostou a mají dobrý trus. Měla by vypadat dobře a být v pohodě,“ má jasnou představu přednášející.

Tomu musí předcházet samozřejmě náležitá péče o selata na mléčné výživě, rady jsou následující:

  • „Připravte porodnu včas, aby byla při porodu čistá, suchá a teplá.
  • Zajistěte selatům hnízdo, zabraňte jejich prochladnutí.
  • Ujistěte se, že každé sele konzumuje mlezivo.
  • Nepřestřihujte pupeční šňůru, přirozené zaschnutí a odpadnutí je bariéra proti bakteriím.
  • Neprovádějte žádné ošetření v den 1+2, selata by měla pouze pít a spát.
  • Selata vakcinujte nejpozději 5 dní před odstavem.“

Management po odstavu spočívá v zajištění dostatku krmných míst. Optimální frekvence krmení je aspoň čtyřikrát denně, délku osvětlení přednášející doporučil 16 hodin za den.

„Ustájte selata v místnosti, která je čistá, suchá a teplá. Udržování vrhů pohromadě snižuje vzájemnou agresi a ve výsledku má dobrý vliv na zdravotní stav selat. Selata vakcinujte nejdříve 5 dní po odstavu.  Zajistěte jim v kotci materiál k zábavě a opět snížíte vzájemné potyčky. Dejte selatům extra napájení pomocí misek. Poskytněte jim tzv. pětihvězdičkový hotel, zajistěte maximální pohodlí, neboli welfare,“ podal rady chovatelům Peter Versteeg.

Více najdete v Krmivářství 3/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down