25.10.2000 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěch celostátní výstavy zvířat na veletrhu PRAGAAGRO 2000

Poprvé hostilo letňanské výstaviště zemědělskou výstavu na jaře loňského roku. Podzim v Letňanech téhož roku patřil Národní výstavě skotu masných plemen. V té době se začala rodit myšlenka uspořádat celostátní výstavu plemen skotu, k této ideji se připojili další chovatelské svazy: prasat, ovcí a koz. Výsledkem neúnavné práce pořadatelů byla Celostátní výstava plemen skotu, prasat, ovcí a koz na profesionální úrovni. Po desetiletích absence se vrátila do Prahy hospodářská zvířata.

Celkem 368 českých a zahraničních vystavovatelů (včetně chovatelů) se představilo ve dnech 19. až 21. října v Pražském veletržním areálu Letňany. na druhém ročníku mezinárodního veletrhu PRAGAAGRO. Jednalo se o nebývalé seskupení chovatelů, výrobců a prodejců potravin na výstavní ploše 13100 m2, kde si návštěvník uvědomil úzkou provázanost mezi živými zvířaty a jejich produkty. Denně se nadojilo 3000 l mléka, návštěvníci viděli výrobu sýrů, stříhání ovcí, práci ovčáckých psů, hodnocení zvířat a mnoho dalších "exotických" činností. Na své si v Praze přišli také drobní chovatelé na Celopražské výstavě králíků, drůbeže, holubů, ušlechtilých koček a morčat.
Druhý mezinárodní veletrh byl slavnostně zahájen 19. října v 10 hod. Vernisáže se zúčastnilo mnoho významných hostů z Ministerstva zemědělství ČR , Agrární komory, Potravinářské komory ČR, Hospodářské komory ČR a Poslanecké sněmovny ČR. Z pověření ministra zemědělství veletrh slavnostně zahájil ředitel odboru zemědělské výroby Mze ČR Ing. Stanislav Kozák.
Tisíce návštěvníků prošly během tří dnů výstavními branami areálu v Letňanech, aby shlédly veletrh a Celostátní výstavu plemen skotu prasat, ovcí a koz. Program výstavy plemen v režii chovatelských svazů byl bohatý. První den patřil předvádění a hodnocení zvířat českého strakatého skotu a klasifikaci plemenných prasat. Další den byl dnem holštýnského skotu a pokračovala klasifikace ovcí a koz. Chovatelé zvláště ocenili možnost shlédnout profesionální výkon nizozemského hodnotitele holštýnského skotu, který na výstavu přicestoval. Sobota – závěrečný den výstavy byl věnován přehlídce vítězných zvířat a skupin všech vystavovaných druhů.
Ředitel Svazu chovatelů černostrakatého skout doc. Ing. Jiří Motyčka, Csc. v rozhovoru pro týdeník Zemědělec uvedl: „Filozofií celostátní výstavy plemen hospodářských zvířat PRAGAAGRO 2000 bylo ve spolupráci se všemi zúčastněnými svazy chovatelů na jedné straně předvést elitní zvířata široké odborné veřejnosti, a na straně druhé vytváření povědomí široké veřejnosti, že zvířata jsou nejen hezká, ale i užitková a zdravá, a nemusíme se tedy bát konzumovat jejich produkty.“ Dále pokračoval: „Do budoucna chceme patrně ve dvouletých cyklech navázat na tradici pořádání zemědělských výstav v Praze, protože naposledy se zde výstava tohoto typu konala v roce 1948. Vystavovatelé i chovatelé hodnotí tuto akci velmi kladně a oceńují zvláště velmi dobré podmínky pro zvířata, hala, ve které byla zvířata předváděna je vzdušná, prostorná s kvalitním předvadištěm. Pokud nám to tedy dovolí především finance, pak budeme chtít určitě tuto tradici rozvíjet, protože jsme přesvědčení, že má smysl.“
Přehlídka holštýnských plemenic přilákala mnoho zahraničních návštěvníků. Například ze společnosti Genes Difussion přicestoval Livien Carron nebo z italské Semenzoo přiletěl Giacomo Fracassi, se kterým jsme měli možnost o přehlídce hovořit. Fracassi uvedl, že předvedená holštýnská zvířata byla kvalitní s vynikajícíma nohama. Jako velice korektní označil hodnocení nizozemského bonitéra. Potvrdil nutnost nezávislého posouzení, uvedl doslova: „ v Itálii není možné, aby posuzovatel věděl, odkud zvířata jsou, hodnocení je vždy anonymní.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down