18.08.2003 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěch chovu: dobré výsledky v reprodukci

Základem úspěšného chovu prasat a zároveň oblastí v současné době velmi problematickou je reprodukce. Velmi dobrých výsledků dosahují na farmě Ještětice, která je součástí DŽV Rychnov nad Kněžnou, a. s. Společnost bez půdy má zdroj příjmů v prodeji vykrmených prasat a prodeji vajec. V podniku pracuje okolo stovky zaměstnanců. Ročně prodají 33 miliónů vajec a 5,5 tisíce tun prasat.

Akcionáři jsou z velké části právnické osoby působící v zemědělství okresu Rychnov n. K.. chovají 115 000 nosnic, od kterých ročně prodají 33 miliónů vajec. Nejsou členy žádného odbytového družstva a prodej si zajišťují sami. Průměrná prodejní cena za vejce od počátku letošního roku dosáhla 1,45 Kč při výrobních nákladech 1,28 Kč. Nosnice krmí sypkým krmivem vyrobeným v ZEAS Podorlicko a. s.
Ročně putuje z rychnovské společnosti 5,5 tisíce tun prasat na jatka. Firma je členem odbytového družstva Agropork. Podle Ing. Zdeňka Vošlajera, náměstka podniku, je to pro firmu výhodné. Například letos v červenci, kdy došlo k propadu cen vepřového vyvolal Agropork jednání. Výsledek se dostavil: „Během týdne cena naskočila a jatka prasata odebrala,“ říká Zdeněk Vošlajer. Cena se tak dostala na 31 Kč (třetí týden v červenci). „Je v tom jistota,“ znovu potvrzuje. Rychnovští dodávají prasata do různých masokombinátů – do Poličky, Skalice, Opavy i Krásna nebo Vrchlabí.

Výkrm prasat probíhá na několika místech. Nejvíce 11 000 kusů je ustájeno v Kostelecké Lhotce. Po tisícovce pak na dalších čtyřech provozech. Celkem je tedy výkrmových míst 15 300. Selata z části nakupují (25 000) a z části je získávají od 1300 vlastních prasnic.Ve Lhotce je zavedena technologie mokrého výkrmu se směsnou krmnou dávkou, pro kterou využívají dva typy koncentrátů - 20% a pětiprocentní. K nim pak přidávají již jen ječný a pšeničný šrot. Průměrný přírůstek v podniku ve výkrmu dosáhl od počátku roku 735 gramů. Jeho výše je však odrazem současné ekonomické situace v zemědělství. „Šetří se všude,“ jen dodává náměstek podniku. Průměrný náklad na produkci jednoho kg vepřového podle něj činí 30,45 za prvních pět měsíců roku 2003. Průměrná zmasilost při prodeji dosahuje 54,7 %. Zajímavý je údaj o podílu nákladů na krmiva při různých typech výkrmu. Jak nám Ing. Vošlajer prozradil z přehledu výsledků v podniku, náklady na kilogram v mokrém výkrmu za krmiva nedosahují ani 12, kdežto v suchém se pohybují na úrovni16 korun.

Reprodukční ukazatele
Z celkového počtu 1300 prasnic jsme navštívili ještětickou farmu se současným průměrným stavem 418 prasnic. Ta dosahuje i velmi pěkných výsledků v reprodukci. Jak uvádí vedoucí provozu Zdenek Meloun, od počátku mají odstaveno na vrh v průměru 9,49 selete a očekávají do konce roku výsledek 21 selat na prasnici za rok. V loňském roce odstavili v průměru od každé prasnice 20,64 selete, což představuje 2,21 vrhu za rok. Z dalších údajů uveďme dosažené výsledky za první pololetí:
Interval 5,1 dne, průměrné mezidobí 152,9 dne. Velmi zajímavým ukazatelem je procento zabřezávání po první inseminaci, u prasniček 90,6 %, prasnice 82,8 %, celkem 84,6 %. Stejné ukazatele dosáhly v loňském roce – 90,5 prasničky; 87,7 prasnice a 88,2 % v průměru.

Farma v Ještěticích
Farma v Ještěticích vznikla před pěti lety rekonstrukcí původních budov čtyřřadého kravínu a objektu stodoly lety. V současné době jsou zde tři objekty: pro březí prasnice, porodna s odchovem a ustájení pro jalové prasnice, tzv. eros centrum. Prasničky nakupují ve stáří kolem sedmi měsíců, průměrná hmotnost při nákupu dosahuje 131 kg. Ve 24 dnech vyšetřují prasnice ultrazvukem na březost a pokud je výsledek pozitivní, přecházejí do stáje pro březí prasnice. Zde jsou ustájené volně na hluboké podestýlce. Krmení probíhá v tzv. futterboxech. Každé zvíře tak dostane dávku podle stadia březosti.
Týden před porodem přecházejí do objektu porodny, kde jsou ustájeny individuálně.
Odstav probíhá v průměru ve 27 dnech. Dva dny před ním dostávají kromě běžné směsi Spot Flush (dodavatel Guyokrma). Jde o energetický přípravek obohacený o vitamíny a mikroprvky v organické formě, který se zkrmuje v dávce 0,5 kg/kus/den dva dny před odstavem a tři dny po odstavu – tj. v podělí po dobu jednoho týdne, tedy až do pátku. Prasnice jsou inseminovány spermatem od třech vlastních kanců – dva PIC, jeden ČVM.
Jaký mají cíl v podniku do budoucna? „Chceme zvýšit stavy prasnic, abychom dosáhli soběstačnosti v produkci selat,“ uzavírá ing. Zdeněk Vošlajer.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down