01.10.2003 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěšní býci z Hradištka

Z plemenářského hlediska může letošní rok označit firma Natural, s. r. o., jako úspěšný. Podařilo se jí akcelerovat program testace z českých zdrojů. Nyní představují kvalitní domácí matky býků nejvýznamnější zdroj testantů. Významně zvýšili přímé investice do šlechtění a tím navýšili téměř o 50 % počet plemenných býků nasazovaných do testace. Tyto investice umožnily další výrazný nárůst exportu inseminačních dávek.

Díky dobrým výsledkům, ale částečně také kvůli horší finanční situaci zemědělců, zaznamenala firma razantní zvýšení zájmu o sperma býků z vlastního selekčního programu na úkor dražších býků z dovozu. Podle slov hlavního šlechtitele Ing. Josefa Šlejtra bude jednoznačně nejpopulárnějším plemeníkem v letošním roce Aquila Majic Lupin (NX 869), který pochází ze společné italsko-české testace. Svoji oblibu si získal především pro výborné plemenné hodnoty pro utváření končetin a kapacitu těla, která je enormní jak v hloubkových, tak šířkových rozměrech. Lupin je navíc výborný v parametrech zabřezávání, a to je také nemalým důvodem k jeho značné oblibě.
Špičková plodnost je charakteristická také pro novinku – Vivida (NEB 817). U chovatelů, kteří chtějí více zdůraznit utváření zevnějšku a zejména vemen, roste zájem o inseminační dávky býka Barmana (NEB 815), který produkuje opravdu homogenní potomstvo s vynikajícími vemeny. U strakaté populace se nyní těší největší popularitě Ruptur, kterého mohli chovatelé stejně jako dva předchozí býky vidět na přehlídce býků na inseminační stanici v Hradištku pod Medníkem. Rupturova obliba pravděpodobně pramení z jeho vysokých plemenných hodnot pro produkci mléka, výborného zevnějšku potomstva a snadných porodů, což jej předurčuje mimo jiné také k inseminaci jalovic.
Jako perličku na závěr uvádí ing. Šlejtr rozšíření nabídky firmy Natural o geneticky bezrohé býky. Již nyní na stanici stojí holštýnský geneticky bezrohý býk Gucker a do konce letošního roku by měli přidat do nabídky i sperma jednoho geneticky bezrohého červenostrakatého býka.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down