Ustájení telat a jalovic ovlivňuje pohodu zvířat

V chovu skotu je třeba věnovat velkou pozornost kvalitě odchovu telat i jalovic. Efektivnost chovu je velmi ovlivněna počtem živě narozených telat a telat odchovaných do dospělosti. Z tohoto pohledu je nutné poskytovat telatům řádnou zoohygienickou a zootechnickou péči, aby se mohly plně realizovat jejich růstové a produkční schopnosti.

Neméně důležitý je také správný odchov jalovic s cílem zajištění dobrého zdravotního stavu zvířat včetně dobré plodnosti a následné užitkovosti.

Telata mohou být ustájena jak individuálně, tak ve skupině, nicméně větší skupiny mladých telat nejsou ideální. Ustájení telat v klasicky řešených teletnících je rizikovější zvláště z hlediska přenosu respiratorních onemocnění, protože výměna vzduchu je horší než ve venkovních boudách. Z těchto důvodů se rozšířilo ustájení telat ve venkovních individuálních boxech (VIB) a nověji i v přístřeškových individuálních boxech (PIB). Mezi další využívaný technologický systémem ustájení telat v období mléčné výživy patří tzv. skupinové ustájení telat. Skupinové ustájení telat umožňuje sociální interakce mezi telaty a splňuje jejich potřeby pohybu a hry. Na druhou stranu právě bližší kontakt mezi telaty nebo společné (skupinové) napájení může být důvodem zvýšeného rizika onemocnění dýchacích cest a častějšího vzniku průjmových onemocnění než u telat ustájených individuálně. Při ustájení sedmi telat připadá na jedno tele 1,7 m2 podlahové plochy. Do skupiny nezařazujeme telata mladší 7–10 dní věku. Počet telat ve skupině by neměl překročit 5–7 kusů na přístřešek.

Systém volného boxového ustájení je nejlepší variantou pro odchov jalovic, protože je u něj splněn i předpoklad technologické návaznosti na boxové ustájení krav. Obtíže vznikají při ustájení jalovic na hluboké podestýlce v uzavřených objektech, kde nemůže chovatel zajistit adekvátní chovné prostředí, vystavuje se riziku zvýšené nemocnosti jalovic.

Správně zvolenou technologií v chovech skotu můžeme předcházet stereotypnímu chování či stresu zvířat. Chovný komfort představuje důležitý aspekt podmínek, který je nutný pro udržení dobrého zdravotního stavu zvířat. Dobře zvolený program pro odchov jalovic, který na odchov telat navazuje, pak může celému chovu významně pomoci.

Mgr. Petra Jakešová, Ph.D., MVDr. Lenka Kudělková, Ph.D., Ústav zootechniky a zoohygieny, Fakulta veterinární hygieny a ekologie, VFU Brno*

 Podrobněji v časopisu Náš chov 7/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down