22.11.2022 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Batelově se opět suší a zpracovává škrob

Slogan „Budoucnost vychází z minulosti“, který si společnost Mráz Agro vybrala, v tomto případě opravdu sedí. Vypravili jsme se na Vysočinu do Batelova, kde jsme mohli navštívit Škrobárnu a sušárnu společnosti Mráz Agro, nejmodernější provoz svého druhu ve střední Evropě, který zároveň navazuje na škrobárenskou tradici v tomto regionu.   

V roce 2021 se společnosti Mráz Agro podařilo dokončit v Batelově výstavbu nejmodernějšího střediska válcového sušení a termické modifikace suspenzních materiálů (viskózní materiály jako například pekařské kvásky či pivovarské kvasnice) a škrobů ve střední Evropě. Společnost tak aktivně vstoupila na trh se surovinami pro potravinářství. „Naše společnost se vždy orientovala na suroviny pro krmivářství, jako například pivovarské mláto, tedy vedlejší produkt z výroby piva, který jsme nabídli zemědělcům. Odjakživa jsme tedy jakousi spojkou mezi zemědělci a potravináři a k potravinářství máme blízko. Aktuálně na tuto filozofii navazujeme ale od vedlejších produktů pokračujeme k těm primárním. Nejlepší cesta, jak si zajistit přísun vedlejších produktů, je vyrábět ty primární,“ podotkl s úsměvem v úvodu Vladimír Mráz mladší, který nás provedl po zánovním areálu škrobárny a sušárny v Batelově.   

Škrob jako takový se v novém batelovském závodě firmy Mráz Agro nevyrábí, takže nejde o klasickou škrobárnu, kde jsou vstupní surovinou např. brambory či pšenice: „Z části je to nevýhoda, neboť škrob nebo jiné suroviny určené pro sušení a termickou modifikaci musíme kupovat. Z druhé strany ale nejsme závislí na tom, že budeme zpracovávat jen jednu nebo dvě suroviny. Pokud si někdo vzpomene v budoucnu, že chce např. instantní tapiokový škrob, pro nás to nebude problém. Už dnes se zpracovávají kromě bramborových i rýžové nebo pšeničné produkty. Skladba se mění, ale 50 % výroby jsou sušené kvásky a kvasinky, v tuto chvíli zejména ty pekařské,“ představil Vladimír Mráz jeden z výrobků. Tyto kvásky se používají jako jedna ze surovin do pekařských směsí a premixů. Dále se na této technologii vyrábějí termicky modifikované potravinářské škroby, instantní mouky, zahušťovadla, sušené kvasnice a další.

Celou reportáž najdete v Našem chovu 12/2022.  

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down