22.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V biopotravinách je budoucnost

Je mu sotva půl roku a už láme rekordy a získává jedno ocenění za druhým. I tak lze stručně charakterizovat mléčný výrobek pocházející z Valašska - Bio kysaný nápoj, který před nedávnem získal prestižní ocenění Česká biopotravina roku 2006.

V letošním klání pátého ročníku soutěže o nejlepší biopotravinu naší země se mezi sebou utkalo dvacet nejrůznějších produktů ekologického zemědělství, od pečiva, přes vejce až po mléčné výrobky. Doslova na plné čáře soutěž vyhrál a titul získal Bio kysaný nápoj, který vyrábí mlékárna Valašské Meziříčí, spol. s r. o. Slavnostní vyhlášení výsledků akce, kterou pořádá Nadace partnerství spolu se Svazem ekologických zemědělců Pro-Bio za podpory Ministerstva zemědělství, proběhlo v druhé polovině září v Praze. Cenu za nejlepší český biovýrobek převzala ředitelka mlékárny Jana Novotná.

Bioprodukce zatím v počátcích
Jak nám Jana Novotná prozradila, mlékárna se soutěže účastnila letos poprvé, a navíc soutěžila se svým jediným bioproduktem. „Bio kysaný nápoj je jediný biovýrobek, který momentálně děláme. S jeho výrobou jsme začali teprve někdy v dubnu tohoto roku, takže je to novinka,“ sděluje a zároveň dodává, že takový úspěch v soutěži opravdu nečekali. „Z počátku jsme si nebyli úplně jisti, zda se máme do výroby produktů ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství vůbec pustit, protože u nás je toto odvětví zatím v úplných počátcích a nemá takovou tradici jako například v zahraničí. Získaný titul nás ale povzbudil a přesvědčilo o tom, že jsme se vydali správnou cestou. V biopotravinách nyní vidíme budoucnost. Myslím, že se lidé i u nás budou stále více zajímat o své zdraví a chtít kvalitní a zdravé potraviny.“ dodává Novotná.
Produkt Bio kysaný nápoj zaujal hodnotící porotu zejména svou výbornou chutí, kvalitou a designem obalu. Jak zmínila Novotná, finanční odměnu ve výši 20 000 korun, kterou mlékárna za první místo v soutěži obdržela, mlékárna věnuje na charitativní účely.

Bionápoj slaví úspěch
Za svou krátkou existenční dobu stačil Bio kysaný nápoj získat kromě titulu Česká biopotravina roku 2006 ještě další dvě ocenění. V soutěži o nejlepší potravinářský výrobek Zlínského kraje - Perla Zlínska 2006, kterou pořádá krajská a okresní agrární komora se nápoj umístil v kategorii mléčných produktů mezi šesti nejlepšími. Navíc si výrobek ze soutěže odnesl i Cenu hejtmana Zlínského kraje. Po takovém úspěchu není divu, že se mlékárna ve Valašském Meziříčí rozhodla uvést co nejdříve na trh další bioprodukt. „Plánujeme, že sortiment našich biovýrobků v budoucnu rozšíříme. Během dvou měsíců by měl na trh přijít Bio kysaný nápoj ochucený,“ prozrazuje Novotná. V současnosti mlékárna vynakládá úsilí na to, aby se její první ekologický výrobek marketingově dobře zvládnul. „Soustředíme se teď na podporu prodeje Bio kysaného nápoje. Například tím způsobem, že se na jeho obalu bude uvádět, jaká ocenění výrobek už získal. Věříme, že tato informace zákazníky upoutá,“ míní Novotná. Kromě toho bude mlékárna usilovat také o to, aby byla výrobku přidělena značka Klasa.
Další soutěžení čeká na Bio kysaný nápoj v únoru příštího roku. Výrobek bude prezentován na tradičním veletrhu biopotravin nazvaném Biofach 2007, který se pravidelně koná v německém Norimberku.

O biomléko bude zájem
Mlékárna Valašské Meziříčí funguje od roku 1992 jako soukromý podnik. Průměrný denní nákup mléka činí kolem 60 tisíc litrů. Mléko se přitom sváží přibližně od třiceti dodavatelů z oblasti Vsetínska, Přerovska a Olomoucka. Výrobní program společnosti je založen na výrobě kysaných mléčných výrobků, především jogurtů. Sortiment dále zahrnuje kysané výrobky, jogurtová mléka a čerstvé tekuté výrobky. Řada z nich přitom vlastní nálepku Klasa.
Hlavními odběrateli produktů mlékárny jsou velké obchodní řetězce. Část produkce se vyváží také na Slovensko do Maďarska, přičemž vývoz do zahraničí neustále roste.
Dodavatele biomléka má ale mlékárna zatím jednoho. Je jím zemědělský podnik Agro Fyto, spol. s r. o. z Lidečka na Vsetínsku. Vzhledem k tomu, že se ale mlékárna plánuje produkci výrobků z ekologických surovin zvýšit, poohlíží se už po dalších dodavatelích. „Odebírané množství biomléka nám zatím stačí. Vzhledem k tomu, že ale plánujeme sortiment biovýrobků rozšířit, budeme dodávku biomléka zvyšovat. V současnosti o tom jednáme s několika dalšími zemědělci,“ sděluje Novotná.
Výkupní cena biomléka je přibližně o 60 haléřů až korunu vyšší než u mléka běžného. V současosti se cena biomléka pohybuje kolem 8,60 korun za litr, cena konvenčního pak 7,50 až 7,60 korun. Výrobní cena nejlepší české biopotraviny tohoto roku je 13,90 korun.

Kvalita ze Vsetínska
Zemědělský podnik Agro Fyto, spol. s r. o. z Lidečka na Vsetínsku byl založen v roce 1994. Ekologicky začal hospodařit před šesti lety. Stálými zaměstnanci jsou na farmě jen její dva majitelé – Ludmila Mižíkovská a Vilém Rudolf plus účetní. S prací jim pak během roku vypomáhá několik sezónních zaměstnanců. Hospodářství se rozprostírá na území okolo 850 hektarů v Chránění krajinné oblasti Bílé Karpaty. Zdejší hornatá oblast je pro ekologické zemědělství jako stvořená. Většina zemědělské půdy, kterou obhospodařují je zatravněná. Na orné půdě, která zaujímá jen 160 hektarů pěstují ozimou pšenici, triticale, jařiny a jetelotrávy. Z hospodářských zvířat chovají především skot pro produkci biomléka. Dřívější červenostrakaté plemeno má dnes vysoký podíl holštýnské krve. Od devadesáti dojnic se denně do mlékárny ve Valašském Meziříčí doveze kolem 1700 litrů mléka. Kromě skotu je na farmě i stádo masného skotu a ovcí, které udržují krajinu spásáním.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down