Udělej to sám a zjisti si o tom všechno. To je jeden z nejpopulárnějších marketingových konceptů začátku 21. století, bez ohledu na oblast, ve které se uplatňuje. Na veletrhu Sommet de l´Elevage ve francouzském městě Clermont Ferrand mělo své expozice téměř dva tisíce firem a výrobky mnohých z nich byly jedním slovem smart.
K vidění byly inteligentní teploměry či kamery nebo očkování bez jehly.
Měření teploty a čipový skener
Společnost Urban GmbH & Co. KG představila teploměr Vital Control. Jenže to není jednoduchý teploměr. Jedná se o kombinaci několika technologií, a to měření teploty telat, RFID skener a správa dat. Chovatel tedy najde všechna svá data v softwaru, a může povolit je předat třetí osobě (poradce, veterinární lékař). Vital Control je asi 20 cm dlouhý, má 2,4 palcový barevný monitor. Má otočnou sondu, takže se obsluha při práci na něj může dívat. Ošetřovatel používá Vital Control pro skenování čísla zvířete z transpondéru, k měření tělesné teploty a přes datová rozhraní (USB, wifi) pro přenos dat do počítače nebo mobilního zařízení.
I doma vědí, co se děje ve stáji
Po nainstalování balíčku Okzo, ve kterém je i kamera se dají dobře sledovat zvířata ve stáji i doma v posteli. Potřebujete jen internetové připojení, abyste mohli sledovat video na dálku. Kamery Okzo jsou speciálně navrženy tak, aby vydržely agresivní prostředí stájí, jsou vodotěsné, prachotěsné a některé modely mají i stěrače. Kamery mají výhled 360 ° a nemají žádná slepá místa. Navíc funkce 250násobného zoomu zpřesňuje pozorování. Kromě počítače jsou živá videa vidět na smartphonu a tabletu. Přitom nasměrování kamery, aktivace stěrače, zoomování, registrace míst sledování – to vše lze provést na dálku! Kamery Okzo jsou vybaveny infračerveným režimem, tedy černobílým viděním za tmy, video nahrané během dne je barevné. Aplikace Okzo fungují na tabletech a chytrých telefonech s operačním systémem Android verze 4.4 nebo vyšší, minimální pamětí RAM 2 GB, wifi a/nebo 3G/4G připojením.
S novým injektorem je to snadné
Společnost MSD Santé Animale se na veletrhu Sommet de l´Elevage pochlubila nejen softwarem v senzorech, ale také novým injektorem pro chovatele prasat s oceněním z výstavy Space 2019. Společnost uvedla na trh třetí generaci intradermálních injektorů IDAL 3G určených pro chovatele prasat IDAL (IntraDermal Application of Liquids) je k dispozici ve dvou modelech, a to IDAL 3G s jednou injekční hlavou a IDAL 3G TWIN vybavený dvěma hlavami. Tato druhá verze umožňuje vstřikovat dva různé produkty současně. Navíc nová generace injektorů zvyšuje pohodlí obsluhy díky ergonomickému designu. IDAL 3G má mnoho výhod nejen pro selata, ale také pro provozovatele. Kromě pohodlí zvířete a obsluhy během intradermální injekce je zajištěna bezpečnost a účinnost injekce objemu 0,2 ml. Vstřikování proběhne za pouhých 0,3 sekundy a chování zvířete se proti konvenční injekci úplně změní. Například selata jsou ve srovnání s injekcí aktivnější a rychle se vrací ke krmení, resp. pití mléka. Kromě pohodlí zvířete a provozovatele je zajištěna biologická bezpečnost chovu, neboť podávání léčiv intradermální cestou umožňuje zabránit jakémukoli přenosu choroboplodných zárodků z jednoho zvířete na druhé díky absenci jehly. Intradermální injektor IDAL šetří peníze, protože mizí odpad, kterými mohou být jehly, nádobky na léčiva atd. Objem injektorů je 2500 dávek s Idal 3G, 1200 pro Idal 3G Twin. IDAL 3G Twin se dvěma hlavami se dají vstřikovat dva produkty najednou a to znamená dvakrát méně manipulace se selaty a práce chovatele.*
Celý článek ve speciální příloze NCH 12/2019 Smart Farming.