01.12.2003 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Chuchli bušila kopyta i pod hlavičkou našeho týdeníku

Jedním z posledních dostihů letošní dostihové sezóny na pražském závodišti Velká Chuchle byl mítink nazvaný podle hlavního dostihu finále seriálu Schaumann 2003. Dne 26. října se na programu objevilo sedm závodů s celkovou dotací 340 000 Kč. Milovníkům koní přálo i počasí, bylo zataženo, šest stupňů Celsia a pružná dráha.

V hlavním dostihu – finále seriálu Schaumann pro dvouleté koně českého chovu se po škrtnutí klisny Divine představilo jedenáct koní. Favoritem byl jednoznačně ryzák Heretic ze stáje Görgl's Farm (trenér Jaroslav Drlík) s konečným kurzem 1,7:1, který svou roli splnil velmi lehce v čase 1:34,72. Do cíle dostihu první kategorie na 1500 metrů jej brilantně dovedl loňský šampión českých žokejů a vítěz letošního Českého derby Jaroslav Donoval (byl v Heretikově sedle už při předchozí Ceně zimního favorita, kterou spolu dokončili na druhém místě). Druhou favoritkou (4:1) byla vítězka mostecké Ceny zimní královny Cathy Dancer (ž. Jiří Chaloupka), dále se počítalo především se dvěma ze tří svěřenců Jozefa Pirucha na startu Revitonem a Night Dancerem.
V dostihu samotném neměl Heretic (Rainbows for Life - Hairy Dream, Heraldiste) žádné problémy, na počátku cílové roviny přešel ze třetí pozice do vedení a v koncovce jasně dominoval. Jezdec Jaroslav Donoval k tomu dodává: „Jel jsem podle pokynů trenéra, držet se vepředu, ale ne na špici. V cílové rovince pak nebyl žádný problém s tak výborným koněm, jakým Heretic je, lehce zvítězit.“ Na druhém místě skončil Evian (Beccari) s Blankou Šarinovou, třetí finišovala Cathy Dancer (Blueridge Dancer) vedená Jiřím Chaloupkou. Heretic má nyní z pěti startů bilanci dvě vítězství, dvě druhá místa a zisk 162 150 Kč.
Podpora českého plnokrevníka
Jednou ze strategických aktivit dostihového závodištì Velká Chuchle je podpora koním domácího chovu. Od roku 2002 se s úspěchem pořádá seriál Schaumann – okruh šesti dostihù se zvýšenými dotacemi pro dvouleté koně českého chovu. Majitelé těchto koní podají před sezónou jednotnou přihlášku, která jejich koni umožní start v libovolných dostizích tohoto seriálu. Protože normální zápisné do všech dostihů činí 3 procenta z celkové ceny dostihu, je tato jednotná přihláška výhodná i finančně. V roce 2002 i 2003 bylo do seriálu zapsáno vždy přes 100 dvouletých koní českého chovu. Celková suma vyplacená vítězům a umístěným v dostizích seriálu Schaumann činila v loňském roce 400 000 Kč a letos byla navýšena na 500 000 Kč. Pro třetí ročník tohoto seriálu je plánováno opět šest dostihů o celkovou sumu půl miliónu korun.
Finále dostihu sledoval se zájmem i obchodní ředitel firmy Schaumann Ing. Dušan Kořínek. Na otázku, proč jeho společnost podporuje české koně, odpověděl: „Podle mého názoru má chov plnokrevných koní v České republice budoucnost. Rodí a odchovává se zde mnoho talentů, které by byla škoda nevyužít.“ Dále dodal, že je s průběhem finálového dne velmi spokojen, přestože nevyhrál jeho osobní favorit Reviton, který triumfoval v loňském díle seriálu.
Cenu Zemědělce ozdobilo sté jubileum
Čtvrtý dostih v pořadí očekávali nejen dostihoví nadšenci, ale i čtenáři našeho týdeníku, které jsme pozvali spolu s firmou Schaumann prostřednictvím volné vstupenky v Zemědělci. Na startu handicapu na 2400 metrů se sešlo všech 13 přihlášených koní. Ani jeden ze soupeřů však neměl šanci proti Blance Šarinové v sedle klisny Briany, která tímto vítězstvím dosáhla stého rovinového triumfu v kariéře v čase 02: 38,04. Styl start – cíl jí vynesl i výrok „jistě“. Na druhém místě skončila Ilona Třešňáková s Harelettou, třetí příčku obsadila Daniela Moravcová v sedle Vacary.
Vítězka dostihu, manželka trojnásobného českého šampióna žokejů a dvojnásobného vítěze Českého derby Karola Šariny, docílila nejvýznamnějších triumfů kariéry v sedlech klisen - Českomoravská cena 1996 s Norou Jeane, Velká cena Prahy 2000 s Wild Rain a Cena prezidenta republiky 2002 s Gloriettou. Od svého prvního vítězství v roce 1986 získala již třikrát první místo v šampionátu amatérských jezdců. V roce 2000 vybojovali manželé Šarinovi unikátní rodinné double významných Velkých cen, když Blanka vyhrála Velkou cenu Prahy s Wild Rain a o půl hodinky později triumfoval Karol ve Velké ceně českého turfu s Jagminem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down