07.10.2008 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Hannoveru se již rozdaly medaile

Veletrh EuroTier 2008 se blíží – brány hanoverského výstaviště se otevřou 11. listopadu. O přízeň inovační komise soutěží výrobky, které firmy přihlásí jako novinky a přínos pro obor. Odborníci z řad univerzitních pedagogů a výzkumných institucí rozhodovali o tom, který z 243 navržených produktů ocenit. Týdeník Zemědělec již zná výherce zlatých a stříbrných medailí letošního ročníku.

Z přihlášených 243 inovativních návrhů pro Eurotier 2008 obdržely medaili čtyři exponáty zlatou a třináct produktů stříbrnou.

Pod ostrým zrakem Argus systému
Jako absolutní světovou novinku představila rakouská firma Schauer Argus welfare system, jež dovede sledovat jednotlivá zvířata uvnitř stájí. Vnitřní detekční systém, který funguje podobně jako systém GPS, umožní farmářům vyhledat přesnou polohu každého jednotlivého zvířete ve skupině, ať už jde o prasata, skot, koně či jiná zvířata. Na základě znalosti pohybové aktivity zvířete lze například vyhodnotit, zda je prasnice v říji nebo zda trpí nějakou nemocí, vyhledat agresivně se chovající jedince a podobně. Ve spolupráci s krmnými automaty Compident od firmy Schauer lze prasata libovolně selektovat (selekční branka je součástí krmného automatu). Tento systém nabízí zcela nový standard v oblasti welfare při kontrole zvířat ve skupinách.
Čistá podlaha v každé stáji
V porovnání s manuálním čištěním roštových podlah a odstraňováním zaschlého trusu je práce s novinkou od společnosti Westermann GmbH naprostou hračkou. Cleanmeleon 3 je stavebnicové konstrukce – skládá se ze shrnovače, kotoučového čističe, trysek a vysoušecího zařízení. Tento stroj umí účinně čistit žebrované povrchy a spárové podlahy. Pravidelným používáním stroje se zvyšuje propustnost roštových podlah stájí, zároveň se redukuje zápach a emise amoniaku, snižuje se riziko uklouznutí zvířat i ošetřujícího personálu a z toho vyplývajích zdravotních problémů. Více informací tomto výrobku oceněném zlatou medailí EuroTier najdete na www.westermann-radialbesen.de.

Nejen počítání vajec
Jednu ze čtyř zlatých medailí letošního Eurotieru obdrží také firma Big Dutchman International GmbH, která představila exponát s názvem EggCam. Jde o naprosto nově vyvinutý systém pro počítání vajec s možností stanovit hmotnost, ale i kvalitativní kritéria vajec, jako je například jejich zněčištění. Revoluční myšlenkou je řešení této činnosti pomocí videosenzoru. V menších provozech se většinou přímo nestanovuje kvalita a hmotnost vajec. Znečištěná vejce jsou detekována pouze vizuálně a vybírají se popřípadě ručně. Získání přesných informací o znečištění a hmotnosti vajec je důležité pro optimalizaci chodu farmy nosnic. EggCam systém umožňuje identifikovat znečištění nebo defektů skořápky tak, aby bylo možné včas identifikovat problémová místa v technologii. Srovnatelný systém zatím neexistoval, takže EggCam přináší naprostou inovaci. Systém se stane důležitým nástrojem pro řízení farem nosné drůbeže. Expozici firmy Big Dutchman najdete v hale číslo 11.

Krmný vůz bez řidiče
Nizozemci jsou lídry v automatizaci na farmách. Toto konstatování jen potvrzuje další novinka – krmný vůz, který míchá a zakládá do žlabu bez přítomnoti obsluhy. Krmný automat se začal vyrábět pod značkou Innovado. Jeho práce na farmě je řízena výkonným počítačem, jeho strasa je vytyčena indukčním kabelem zabudovaným v podlaze. Přesnou navigaci při práci obstarává laser a gyroskop.
Innovado může pracovat s několika zdroji krmiva (skladovacími prostory), v různých stájích a připravovat krmivo pro několik kategorií zvířat a míchat několik různých kmrných dávek během dne. Bezpečnost je zaručena laserem, který neustále scanuje přítomnost zvířat, osob a dalších předmětů, které krmnému automatu brání v cestě. Pokud přístroj identifikuje zvíře nebo člověka v příliš blízké vzdálenosti, okamžitě se zastaví.
Výhody krmného robotu spočívají zejmená v ušetření lidské práce, přesnosti a optimalizaci krmení a možnosti častějšího zakládání krmiva. Podle informací výrobce je vhodný zejména pro rozrůstající se farmy. Blíže seznámit s přístrojem se můžete na internetových stránkách firmy SR-Schuitemaker, firmu najdete v hale č. 27.

Automatické čištění kopyt a paznehtů
Chovatelé koní již s úspěchem začali používat automatický čistič kopyt od firmy Schmidt Land- & Gartentechnik z něměckého Adelebsen-Eberhausenu. Přístroj je vlastně 2,8 m dlouhá ulička se speciální podlahou. Ta se skládá z ocelového roštu, pod kterým se pohybují kartáčky. Ty se dostávají skrz žebrování až na povrch, kde mohou odsraňovat znečištění z chodidlové plochy kopyt. Chovatelé koně pouze provedou touto uličkou a nemusí koně „prosit“, aby zvedl levou či pravou nohu. V první části uličky je možné aplikovat také dezinfekční a léčebné prostředky, druhá část končetiny vysouší.
Zajímavé bude i využití pro skot – zejména chovatelé dojeného skotu vědí, co jsou to problémy s paznehty. Čištění chodidlových částí a mezipaznehtní štěrbiny může výrazně zlepšit zdravotní stav stáda, zvláště když stroj umožňuje aplikaci tekutých prostředků pro ošetření. Jak přístroj pracuje, lze vidět na internetových stránkách firmy hufundklauenreiniger.de.
Expert na složení mléka
Systém představený firmou Lemmer-Fullwood GmbH dokáže jako první během dojení zároveň měřit mléčný tuk, protein, hladinu močoviny a laktózy. Data slouží farmářům a poradcům chovu i veterinářům pro zlepšení ukazatlů plodnosti, výkonnosti i zdravotního stavu stáda. Systém lze instalovat ke každemu typu konvenčních dojíren. Expozici firmy najdete v hale číslo 27.

Insekticid do podroštových prostor
Až osmdesát procent populace obtížného hmyzu ve stájích se vyskytuje v podroštových prostorách. Proto firma Menno Chemie-Vertrieb Gmbh přichází s novým řešením aplikace speciálního přípravku s názvem Neopredizid. Pomocí trysek umístěných pod podlahou se automaticky aplikuje účinná dávka insekticidu do míst s největším výskytem stájového hmyzu. Systém je napojen na řídicí jednotku, takže lze regulovat množství použitého přípravku v každé sekci v závislosti na množství much. Systém dobře řeší hygienické aspekty chovů s minimálním podílem lidské práce. Účinná látka je přírodního původu a podle výrobce nemá vliv na zdraví zvířat ani lidí, rychle se degraduje a nezanechává rezidua. Přípravku a jeho systému aplikace, který se doporučuje zejména pro chovy prasat, byla udělana stříbrná medaile EuroTier 2008, bližší informace lze nalézt na www.menno.de.
(Přehled dalších oceněných exponátů na výstavě EuroTier 2008 přinese následující číslo týdeníku Zemědělec)

Klíčové info:
• Pro Eurotier 2008 bylo přihlášeno 243 inovativní návrhů
• Čtyři exponáty održely zlatou medaili.
• Třináct produktů získalo stříbrnou medali.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down