05.05.2018 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Horním Bradle prý nedělají nic zvláštního…

Zemědělská a. s., Horní Bradlo vznikla transformací ze ZD Horní Bradlo v roce 2004. Dnes obhospodařuje 1320 ha zemědělské půdy, z toho 550 ha orné, zbytek tvoří trvalé travní porosty. Spolu s dceřinou společností Nasavrcká stavební s. r. o zaměstnává společnost 53 lidí. Farma Javorné se umístila v soutěži mléčná farma roku na 4. místě v kategorii českého strakatého skotu.

Dojení je klasické. „Neděláme nic zvláštního, shodují se hlavní zootechnik Ing. Jiří Rosický a ředitel Ing. Josef Mrtka. „Zde na středisku v Javorném dojíme dvakrát denně po 12 hodinách na starší rybinové dojírně Agromilk 2 x 12.  Tato dojírna je v provozu již 17 rok.  Naši ošetřovatelé absolvují dvakrát ročně školení managementu dojení a zoohygieny. Při dojení používají jednorázové rukavice, desinfikují struky před dojením, dále používají jednorázové utěrky s desinfekční látkou, po dojení jsou struky ošetřeny bariérově,“ vysvětlili vedoucí pracovníci.

Dojnice jsou umístěny ve třech stájích ze sedmdesátých let. Dvě jsou čistě produkční s boxy stlanými separátem, kejda je vyhrnována hydraulickými lopatami do středového kanálu, pak se separuje a separátem se podestýlá. Po každém stlaní se povrch boxových loží ošetřuje přípravkem na zvýšení pH. Přihrnování krmiva zajišťuje několikrát denně robotický přihrnovač.

Reportáž najdete v NCH 5/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down