11.11.2003 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Hradci nebylo průměrných beranů

Již třetí nákupní trh se konal na farmě Františka Dlabala v Hradci u Stříbrné Skalice. Zájemci o plemenné beránky vybírali v neděli 21. září z patnácti zvířat plemen suffolk (4) a charollais (11) a všechna našla nového majitele.

V úvodu připomněl předseda výběrové komise Ing. Alois Pinďák, že hodnocení plemenných beranů a jehnic doznalo v letošním roce podstatných změn. Zvíře obdrží body za celkovou plemennou hodnotu (CPH), která se dnes vypočítává metodou BLUP-animal model. Metoda zahrnuje vlastní užitkovosti hodnoceného zvířete, užitkovosti rodičů i údaje od všech dostupných příbuzných jedinců a odhad je maximálně očištěn od vlivů prostředí. Celková plemenná hodnota je ve výsledku vyjádřena třídou ER, E, I a II.
Druhou vlastností v bodovém hodnocení je zevnějšek. Dobrý zevnějšek zvyšuje odolnost vůči vnějšímu prostředí a prodlužuje dlouhověkost. Je hodnocen pětibodovou stupnicí, kdy pět bodů je ER, čtyři body – E, tři body – I a dva body II. Vrozené defekty přenosné na potomstvo, např. atrofie varlat, podkus, předkus, jsou důvodem pro vyřazení zvířete. Při obdržení pouze jednoho bodu za zevnějšek se jedinec také vyřazuje.
Na základě obou výše uvedených hodnot se stanoví výsledná třída (VT). Pouze zvíře hodnocené za CPH nejvyšší třídou může získat výslednou třídu elita rekord. Dále Ing. Pinďák upozornil, že nový systém hodnocení výrazně sníží zejména procento zastoupení ve výsledné třídě ER a za výborný výsledek lze považovat 10 – 15 % jedinců zařazených do nejlepší třídy (ER).
Při výběru plemenných zvířat by chovatelé měli přihlížet také na vnímavost či rezistenci vůči scrapii (klusavce). Všichni beránci na aukci byli geneticky otestováni a jejich genotyp oznamoval při předvádění a hodnocení zevnějšku Ing. Josef Hrdlička (SCHOK). Cílem je jednoznačná podpora genotypu ARR/ARR, který je ke scrapii velmi rezistentní. Dalším členem komise byl Ing. Miloslav Kölbl z ČMPU, a. s.

Hodnocení potvrdilo, že chov Františka Dlabala produkuje výborný plemenný materiál. Z patnácti zvířat se do třídy elita rekord (ER) zařadily dva jedinci, elity a (Ea) bylo 12, pouze jeden beran byl hodnocen jako elita b (Eb). Nejlepší třídu chovatel prodával po 6500 Kč, za elitu a (Ea) požadoval 6000 Kč. Když bylo více zájemců, následovala dražba, kdy každé další zvednutí ruky navyšovalo cenu o100 Kč. Šedesátikilový beránek suffolk linie Ykon genotypu ARR/ARQ narozený 19. 3. 2003 ohodnocený výslednou třídou Ea (CPH - E, zevnějšek ER) tak dosáhl prodejní ceny 9800 Kč. Do Krusičan u Benešova si jej odvedl Jan Holakovský. Zájem o kvalitní plemeníky byl velký, jeden z chovatelů vážil cestu až z Aše. Všechna zvířata se prodala a poptávka dokonce převyšovala nabídku. František Dlabal na závěr prohlásil: „Bylo jich málo“
Další nákupní trhy beranů se budou konat 4. října v Hostivicích u Prahy (SF, CH, OD, R, BG, VF, ML) a 8. října v Sedlčanech (T, SF, CH).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down