01.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Izraeli se na prodeji léčiv nevydělává

Hostem podzimního semináře společnosti Elanco byl prof. Michael van Straten z Izraele, zastupující společnost Hachaklait veterinary servis. Jde o družstevně vlastněnou veterinární a poradenskou péči v Izraeli, majitelé jsou samotní farmáři. Vyjádřil se mimo jiné k správnému ochlazování dojnic, managementu k předcházení ketóz a k lepšímu welfare.

Izrael má přes 8 milionů obyvatel a chová se tam 135 tisíc dojených krav, a to na vysoké úrovni.  Zhruba 750 mléčných farem produkuje asi 1,55 milionu tun mléka. Průměrná dojivost za laktaci je 12 010 kg. Většina dojeného skotu se chová v 164 velkých (Kibutz) stádech, které mají v průměru 400 krav. Následují rodinné farmy, kterých je 573 a chovají v průměrů 80 krav. Pak je v Izraeli 13 školních stád chovajících průměrně 90 krav.

Prof. Michael van Straten působí jako vedoucí oddělení zdraví stád a epidemiologie ve společnosti Hachaklait. Jde o farmáři vlastněnou veterinární a poradenskou péči. V terénu je 34 pracovníků s veterinárním vzděláním. „Hachaklait disponuje vlastním skladem léčiv, které prodává za provozní ceny. Jsme poradenská skupina, nevyděláváme na prodeji léčiv. Když je používám, jsem přesvědčen, že to pomůže,“ vysvětluje prof. van Straten, který dále prezentoval, jaké má tento model pro chovatele výhody:

 Žádná „nevraživost“ mezi veterináři.

  • Kooperace, konzultace a sdílení výsledků.
  • Vztah důvěry mezi veterinářem a chovatelem.
  • Bezpečí pro chovatele – velká organizace stojící za veterinářem.
  • Vlastní sklad léčiv, prodej za provozní ceny.
  • Hachaklait byl uznám na organizaci smluvního výzkumu.*

 Více najdete v Našem chovu 12/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down