19.11.2003 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Lysé premiéra pro Juru

Juraschaf - nové plemeno ovcí dovezené do ČR v říjnu 2002 se poprvé oficiálně představilo chovatelské veřejnosti v Lysé nad Labem, při příležitosti výstavy Zemědělec – Náš chov 2003.

Ovce juraschaf pochází ze Švýcarska, kde bylo plemeno vyšlechtěno z původní černohnědé horské ovce . Roku 1941 bylo plemeno juraschaf uznáno, ale k založení plemenné knihy došlo až v roce 1979.
Plemeno se vyznačuje středním vzrůstem, vysokou nohou a větším tělesným rámcem. Je bezrohé, obličejová část je rovná. Uši jsou středně dlouhé, poloklopené. Ve zbarvení rozeznáváme dva typy – tmavý téměř černý až červenohnědý a světle hnědý. Vlna je merinového typu, sortiment B-C, hustá a uzavřená. Hmotnost stříže se u ovcí pohybuje od 3 do 3,5 kg, u beranů je vlny asi o půl kila více.
Plemeno je temperamentní a má velmi dobré mateřské vlastnosti. Je vysoce mléčné a jehňata dosahují dobrých přírůstků. Ovce dobře rostou, rychle dospívají a jsou plodné. Jehnice se zařazují do chovu již od osmi měsíců věku.
Ovce jura mají pevnou konstituci, jsou odolné vůči nemocím a vlivům klimatu. Nejsou náročné na krmivo a chovné podmínky. Živá hmotnost beranů ve stáří tří let se pohybuje od 90 do 120 kg a jejich kohoutková výška dosahuje 75 – 82 cm. Ovce starší dvou let váži 65 – 90 kg. při výšce v kohoutku 66 – 74 cm.

Loni na podzim dovezl chovatel Milan Krupička plemenného berana a jednu březí jehnici a jednu bahnici (také březí) z Rakouska. Bahnice byla zapuštěná jinou linií než jehnice. V Rakousku se bahnila 4 x s celkovou plodností 250 % (první bahnění jedináček, třikrát trojčata). Za pozornost stojí termíny bahnění:
 22. 9. 2000 v Rakousku,
 15. 3. 2001 v Rakousku,
 19. 11. 2001 v Rakousku,
 8. 6. 2002 v Rakousku,
 2. 1. 2003 v České Republice,
 29. 7. 2003 v České Republice
Reportáž z chovu tohoto asezónního a mimořádně plodného plemene přinese odborný měsíčník Náš chov.

Na výstavišti v Lysé se také soutěžilo. Svaz chovatelů ovcí a koz uspořádal v sobotu 11. října tradiční přehlídku zvířat spojenou s bonitací. Šampiónem výstavy se stal plemenný kozel hnědé krátkosrsté kozy z východočeského zemědělského družstva v Žernově. Z ovcí byly vyhodnoceny tři nejlepší kolekce. Jedna z cen připadla Pavlu Machovi z Frýdlantu za ovce romney, druhou získal pan Rudolf Vichera z Pertoltic pod Ralskem, který se prezentoval šesti bahnicemi a dvěma berany východofríské ovce, třetí ocenění přebíral chovatel František Bohata ze Skvrňova za masné a odolné plemeno oxford down.
Cenu diváků si odvezl do Dědova na Náchodsku Bohumil Tůma za kolekci búrských koz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down