26.10.2011 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Lysé téměř sto koní třiceti plemen

Mezinárodní výstava Kůň 2011 na výstavišti v Lysé nad Labem, která se konala po osmnácté, byla zahájena první podzimní den. Počasí vystavovatelům přálo, a tak se veletrh těšil velkému zájmu návštěvníků, zejména milovníků koní. Mohli vidět téměř sto koní třiceti plemen na chovatelské přehlídce a na odpolední ukázce jejich využití pod sedlem i v zápřeži, ve sportu i při práci.

Jedním z bodů slavnostního zahájení výstavy bylo ocenění osobností neodmyslitelně spjatých s chovem koní. Předávala se ocenění časopisu Jezdectví, Paddock, čtrnáctideníku Jezdec a cenu předala i firma In-expo Group, která výstavu pořádala. Do dvorany slávy byli přijati MVDr.Juraj Hanulay, Jaroslav Drlík, Václav Háček a Ondřej Zalabák.

Na volné ploše a v hale výstaviště prezentovali své výrobky prodejci potřeb pro koně i jezdce a ve venkovní aréně probíhal dvakrát denně program předvádění koní.

 

Představilo se třicet plemen koní

Po celé tři dny výstavy h probíhala dopoledne komentovaná chovatelská přehlídka jednotlivých plemen koní. Návštěvníci ze zaplněných tribun viděli koně plemen starokladrubský kůň, fríský kůň, anglický plnokrevník, český teplokrevník, kůň Kinský, brandenburský kůň, klusák, arabský plnokrevník, shagya arab, achaltekinský kůň, pura raza espaňola, českomoravský belgický kůň, norik, slezský norik, hucul, irský cob, welsh cob, welsh part bred, shetland pony, minihorse, american miniature horse, lipický kůň, apaloosa, american quarter horse, paint horse, ale také islandský kůň, knabstruper, polo pony, morgan horse a kisbérský kůň.

 Chovatelská přehlídka koní

Dopolední přehlídku plemen koní zahájili starokladrubští koně. Na ruce byli předvedeni vraní hřebci Sacramoso Elida XLVII-13 a 1218 Siglavi P. Rosanera X a šedý bělouš 850 Sacramoso Clarissa III a valach, tmavě šedý bělouš 75/458 Generale Iscana II-5. Všichni čtyři patří Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem a v odpoledním programu se předvedli v čtyřspřeží vedeném Jiřím Nesvačilem.

Druhým bodem dopoledního programu bylo představení fríských koní. Přestaveni byli hřebci Pieter van Diphoorn, narozený v Nizozemsku, majitelky Venduly Šponarové z Ústí nad Labem, která v odpoledních hodinách předvedla pro diváky drezúru tohoto hřebce ze země na dlouhých opratích. Druhým fríským koněm byl hřebec Rein A., který se narodil rovněž v Nizozemsku a jehož majitelem je Ing. Viktor Smetana z Loděnice. V odpoledních hodinách ukázala využití hřebce pod sedlem Tereza Smetanová.

Novinkou výstavy bylo předvedení knabstrupských koní. Poprvé nejen v Lysé nad Labem, ale i v České republice mohli diváci vidět zástupce tohoto barokního plemene, chovnou klisnu Conny van Wethautal a jejího syna, ročního hřebečka Mönchshof´s Kleiner Onkel, oba německého původu a v současnosti v majetku Johany Spáčilové z Postupic.

Dvě klisny a hřebce teplokrevného plemene kisbérský kůň dovezla na výstaviště Simona Grézlová z Velkého Týnce. Tohoto původem maďarského polokrevníka reprezentovaly klisny 1938 Amati Aida W, se kterou přijela i její dcera, klisnička Ozora Aurora W, narozená 9. 12. 2009. Třetím v kolekci byl hřebec Cenzor Szeretö W. Chov kisbérského koně je v České republice ojedinělý, ve Velkém Týnci mají v současnosti šest koní.

Loňský vítěz soutěže o nejkrásnějšího koně výstavy, brandenburský vraný hřebec 1246 S´Men in Black se narodil 19. 3. 1995 v Německu a do Lysé ho i letos přivezl Michal Ryndák z Kynšperku nad Ohří.

Zástupci Jezdecké školy Equis kinsky z Hradištka u Sadské předvedli klisnu koně kinského, isabelu 41/280 Oriela Kinská a plavého valacha 41/430 Nugát Kinský. Stejné plemeno koní přivezli z Jezdecké stáje Legacy z Kolince, a to dvě klisny – plavky 24/382 Legacy Kinská a její dceru 24/865 Lady Jane Kinská, jejichž využití pod sedlem a drezůru předvedla majitelka stáje Jana Březinová v odpoledním představení.

Pro španělskou jezdeckou školu, ale také pro vozatajské soutěže se používají koně lipického plemene. Na chovatelské přehlídce ho reprezentovaly klisny, polosestry, tmavá smíšená bělka Marushka a smíšená bělka 73/53 Megana majitele ing. Jana Tupého z Prahy.

Původním válečným koněm beduínů a v současnosti univerzálním jezdeckým koněm je arabský plnokrevník. Na předvadišti byly k vidění klisny, bělky Shahkiraa a Imperial Kaapha, obě dovezené z USA a nyní v majetku Mariny Novotné z Prahy. Třetím zástupcem arabského plnokrevníka byla bílá klisnička Shefira AQ, která se narodila 7. 4. 2011 klisně Imperial Kaapha.

Přes vysoký genetický podíl arabského plnokrevníka se od něho shagya arab liší větší velikostí, rámcem a sílou kostí. Shagya-arab vznikl spojením arabských, španělských, maďarských a anglických linií. Jana Pichlíková z Cehnic přivezla do Lysé smíšenou bělku 19/166 Helga CZ-A-122 a její hříbě, vraného hřebečka 78/390 Homér, narozeného 19. 5. 2010.

 Skupina chladnokrevných koní

Zemský hřebčinec, s. p., Písek přivezl na chovatelskou přehlídku zástupce plemen českomoravský belgický kůň. Ve skupině hřebců byli k vidění hnědák 2955 Bošar, tmavý ryzák 760 Brutus, tmavý ryzák 1437 Maral, světlý ryzák 1063 Korál a tmavý ryzák 2942 Almar, který přijel za Zemského hřebčince, s. p.v Tlumačově. Klisny českomoravského belgika reprezentovaly ryzky 13/397 Bety a 59/967 Zlatka majitele Václava Holuba z Mladé Vožice.

Také norického hřebce, tmavého hnědáka 1334 Direkt a hnědáka 1155 Vespan přivezli ze Zemského hřebčince v Písku a klisnu 44/703 Bára přivezl Rudolf Holeček z Chroustovic.

Slezský norik je pracovní kůň tvrdé konstituce s klidnou povahou. Plemeno vznikalo na Moravě a ve Slezsku, křížením noriků s domácími chladnokrevnými klisnami a cílevědomou selekcí. Ryzého hřebce slezského norika 2793 Nesan přivezli do Lysé ze zemského hřebčince v Tlumačově a z Kvatro-ekostatku, s. r. o., z Velké nad Veličkou přijel tmavý ryzák 2952 Brys slezský.

 

Ukázky malých plemen koní

Přehlídka kolekcí koní malých plemen byla zahájena předvedením klisen irského coba. Rodiče Kessy pocházejí z Velké Británie a jejím majitelem je Petr Skřeček z Poděbrad. Klisna Cavi my Angel pochází z Belgie a nyní je v majetku Marty Moravcové z Vraňan.

Původně horské plemeno huculského koně je přímým potomkem divokého koně evropského – tarpana, který byl na začátku 20.století rozšířen i ve střední Evropě, v Karpatech a na západě až k Beskydům. Hucul club a Tis-hucul club z Prahy připravily pro návštěvníky předvedení tmavě hnědé klisny 10/466 Aida, světlé hnědky 10/754 Fortuna, která přijela se svým hříbětem, hřebečkem Robinzonem, narozeným 26. 5. 2011.

Původ welsh coba se odvozuje od velšského horského ponyho, k němuž byli v 18. a 19. století přikříženi koně norfolkští a yorkshirští i arabští. Moderní welšské coby předvedli v aréně zástupci stáje Amerika. Představeni byli hřebci – plavák Hored JD, vraný Trenewydd King Flyer, dovezení z Velké Británie a v ČR odchovaný vraník Pretoria Ramirez. V odpoledním představení byl Pretoria Ramirez předveden pod sedlem a Trenewydd King Flyer v zápřeži.

Plemeno welsh part bred je produktem křížení velšských pony a cob a jiných plemen koní a pony. Při plemenitbě je nutné zachovat podíl 12,5 % registrované velšské krve. Na chovatelské přehlídce se představily klisny Orchard Bergamote a Bele´s Rozetta majitele Milana Maťátka z Dolního Rychnova.

Původním domovem shetlandských  pony jsou Shetlandské ostrovy, které jsou pusté a větrné. Dodnes koním zůstaly zvlášť utvářené nosní dutiny, zahřívající vzduch před vdechnutím do plic. Kolekci hřebců shetlandských pony přivezl do Lysé Josef Kočovský z Prahy. Předváděl čtyři hřebce – bělouše 1095 Tornado V.D. Koesberg, vraníka 1094 Syfoon V. Stal de Tienmaatsweg, oba nizozemského původu, smíšeného bělouše 9/151 John a černého hnědáka 9/40 Honey, které v odpoledne předvedl také v zápřeži. Jan Kněžínek z Prahy dovezl vraného hřebce shetlandského pony 1513 Wells Major General, který se narodil ve Velké Británii a v loňském roce získal titul Nejkrásnější malý kůň výstavy v Lysé nad Labem.

Nejmenšími koňmi, jež mohli návštěvníci výstavy vidět, byli minihorses. Pravidelný účastník výstavy Antonín Sádlo z Roztok u Prahy tentokrát přivezl vranou klisnu Chinooks Pebbles kanadského původu a plavého hřebce 1115 Toyhorse Lord Dunstall, který se narodil ve Velké Británii. Dále byly předvedeni dva hřebci nizozemského původu, černobílý strakatý (zbarvení tobiano) 1412 Da D´s Tornado of CB a prokvetlý hnědák 1413 Robby V.D.D.E. Hoeve a hříbě, hřebeček The Joker, narozený 13. 5. 2011s německým původem, všichni tři patří Monice Weberové z Líšnice.

 Neobvyklá  plemena

V poslední části dopoledního programu byla předvedena plemena koní, která byla zejména z pohledu návštěvníků zvlášť zajímavá nebo byla v Lysé poprvé.

Islandský kůň vznikl křížením norských poníků, fjordlingů, koní ze Skotska, Irska a ostrova Man a patří mezi nejstarší a nejčistší plemena, protože od roku 930 byl na ostrově Island zakázán chov cizích plemen koní. Islandský kůň mají výšku v kohoutku125 až 134 cm a jsou všestranným plemenem, vynikají silou v zápřahu i jezdeckými vlastnostmi. Na předvadiště byli přivedeni valaši německého původu, ryzáci Bjossi von Herrnthann a Boggi von Herrnthann majitelky Marie Dives ze Stříbra.

Pólo pony byl vyšlechtěn k využití ke hře pólo, v současnosti výška těchto koní přesahuje 148 cm, přesto mají v názvu slovo pony. Pólo pony vyniká odvahou, dobrou rovnováhou a „citem pro míč“. Koním se většinou stříhá hříva na krátko, aby se při hře nepletla do hole a ocas se váže do pevného uzlu. Majitelé koní Parkur, s. r. o., předvedli v odpoledních hodinách ukázku koňského póla s klisnami Bugra a Maddrina.

Do závěrečné kolekce patřila plemena apaloosa, american quarter horse, morgan horse a paint horse.

Apaloosy přivezli ze stáje Watani z Českého Brodu, a to klisny hnědě tečkovanou bělku TT Lily Watani a hnědku TT Miss Chocholate. Hřebec plemene apaloosa, skvrnitý bělouš – zbarvení leopard Totem Royal Omeya francouzského původu patří Ing. Veronice Havlišové z Mladé Boleslavi.

Další prezentovanou kolekcí byla skupina koní plemene american quarter horse (AQH). Plemeno vzniklo v 17. století v USA a mezi jeho předky najdeme španělské a anglické koně. Využívá se jako pracovní kůň, na vyjížďky a k různým westernovým soutěžím (western riding, reining, cutting, trail, western horsemanship). V aréně se předvedli dva hřebci, vraník Smooth Cool Cat a ryzák Smartest Magician a klisny AQH reprezentovaly ryzka Vals Barbara Star, hnědka Vals Diamond Andaure, vraná 15/181 Lyzzie O´Lena a ryzka Valentine Doc Freckle.

Paint horse je všestranným koněm pro jezdecký sport, ale je i rodinným koněm a uplatňuje se ve westernovém ježdění. Kůň má mít  kontrastní zbarvení a základním požadavkem je minimálně jedna barevná skvrna (nepočítají se klasické odznaky na hlavě nebo končetinách). V Lysé nad Labem se představila klisna M Angel Surprice, importovaná z Německa, ve zbarvení black overo, hřebec Emphys Dancing King původem z USA ve zbarvení black/tobiano a spolu s nimi hříbě, hřebeček Blue Dancing Prince (zbarvení bay/tovero), narozený 7. 7. 2010, jehož otcem je Emphys Dancing King. Všechny tři koně přijeli z ranče Radana z Děčína.

Roční klisnu Giulietta Alfa v barvě bay/tobiano přivezl Pavel Mališ z Mořiny a klisnu King Wild Rose (zbarvení tobiano) Mgr. Lenka Šnáblová z Děčína.

Koně paint horse a american quarter horse se odpoledne předvedli v ukázce westernových disciplín (trail, reining).
Na letošní výstavě koní v Lysé nad Labem bylo možné vidět morgan horse, nejstarší plemeno koní v severní Americe, které je v České republice raritou. Je to všestranné plemeno, může sloužit jako rodinný kůň, ale využívá se ve všech disciplinách jezdeckého sportu.
Průměrná kohoutková výška se pohybuje mezi 142–152 cm, zbarvení je nejčastěji hnědé nebo černé. Na výstavě byla předvedena vraná klisna LVM Beauty 0178098 majitele a chovatele Davida Lantze z Ohia v USA.

 Klíčové informace

·        Mezinárodní výstava koní a veletrh všeho, co ke koním patří, proběhla letos od 23. do 25. září na výstavišti v Lysé nad Labem.

·         Své výrobky pro chovatele koní a jezdce nabízelo více než sto firem a předvedeno bylo kolem sta koní třiceti plemen.

·        Nejkrásnějším koněm výstavy byl vyhlášen welsh cob Hored JD.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down