29.11.2018 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Lysicích je nová hala pro brojlery

Mnoho podniků, které se zabývají živočišnou výrobou, se snaží modernizovat provoz. Cílem je, aby nové haly vyhovovaly podmínkám welfare zvířat, snížily se náklady na vytápění, ale například také, aby do haly bylo možné vjet s technikou na údržbu prostor. To byl také důvod, proč se společnost ZEAS Lysice, a. s., rozhodla postavit novou halu na výkrm brojlerů, která disponuje mnoha moderními technologiemi.

Hala pro chov brojlerů v Lysicích má rozměry: 80 x 18 m. Je vybudována z ocelové žárově zinkované konstrukce za použití PIR panelů. Vnitřní plášť je omyvatelný, podlaha z leštěného betonu. „Nová hala má snížený podhled, který umožní lepší proudění vzduchu,“ vysvětli Ing. Ladislav Martínek, který bude ve firmě AGE s. r. o. nadále působit jako odborný konzultant. Pro snadnější manipulaci jsou instalována také sekční vrata,“ zdůraznil výkonný ředitel firmy AGE Václav Bouz. Hlavním prvkem, který zásadně ovlivňuje výsledky chovu brojlerů, je dobře fungující ventilační systém. V Lysicích se využívá systém tunelové ventilace, který pochází z vlastní výroby firmy AGE. „Tunelová ventilace má zajistit proudění v zóně zvířat, proto je kvůli zefektivnění podhled ve výšce 4,5 m a strop není otevřený až do hřebenů. Díky tomu stačí i menší počet čelních ventilátorů,“ uvedl výkonný ředitel AGE s. r. o. Václav Bouz.

K účinné a rovnoměrné výměně vzduchu ve stáji slouží také tunelové klapky. Otvírá se pouze jejich horní část. Tyto ventilační klapky řízeně otevírají či přivírají otvory pro přívod vzduchu. Jde o soustavou kladek a lanek, která je ovládaná servomotorem a řízena mikropočítačem AGE Vent. Upozornil také na robustní gumové těsnění, díky kterému se klapka pohybuje vertikálně, a nakonec se horizontálně namáčkne na stěnu.

Součástí systému je unikátní řídicí jednotka AGE VENT. Její hlavní výhodou je to, že obsluha upravuje pouze vlastnosti mikroklimatu ve stáji, například teplotu, vzduch – množství CO2 a podestýlku – RH. Jednotka poté sama reaguje na aktuální mikroklima v hale, tak aby bylo dosaženo požadovaných vlastností v konkrétních podmínkách. Jednotka má zabudované unikátní algoritmy na řízení vlhkosti. Porovnává například rosný bod venku a uvnitř haly a v případě, že jsou ekvivalentní, nemá smysl více větrat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Jana Pancikova believes that every day brings promise for great experiences. Holding a B.A. in Interpersonal and Organizational Communication from George Mason University in Fairfax, VA (yes, the school with the Cinderella team that danced to the Final Four in 2016), Jana loves people and how they work. Creativity is key in Jana's daily life and she thoroughly enjoys sharing her creations (writing, stories, homemade hair accessories, food, etc.) with others. Jana also writes as the expert who may help write papers for students. She wishes you days full of laughter, love, and learning!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down