09.09.2018 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Merklíně krmí mláto pro prevenci bachorových acidóz

ZD Merklín hospodaří v plzeňském kraji nedaleko Přeštic na výměře 2140 hektarů zemědělské půdy. Ekonomika podniku je podle předsedy představenstva Ing. Pavla Šaloma postavena na výrobě mléka – chov dojnic je tedy pro merklínské prioritou. Výživářům v Merklíně se osvědčilo zařazovat do krmných dávek dojnic pivovarské mláto, které skýtá řadu výhod.

Historicky vzniklo Jednotné zemědělské družstvo Rudá hvězda Merklín u Přeštic v roce 1975 sloučením čtyř bývalých družstev: Roupov, Ptenín, Merklín a Zemětice. Takto vytvořený podnik hospodařil na více než 2900 hektarech. V té době nebyla v družstvu téměř žádná výstavba, s modernizací provozu se ale začalo postupně v dalších letech. Mezi hlavní investice patřila výstavba posklizňové linky se skladem v roce 1978, výstavba dvou stájí pro skot v Zeměticích v roce 1977, vybudování silážních jam v Zeměticích v roce 1983 a ve Pteníně v letech 1991 až 1993, výstavba vazné stáje ve Pteníně, ÚOS v Merklíně v roce 1985 a výstavba seníků Zemětice a Ptenín v letech 1985 a 1989.

Nové výstavby i rekonstrukce

Po transformaci zůstává podniku název Zemědělské družstvo Merklín u Přeštic a dochází k postupnému úbytku obhospodařované plochy. I v porevolučních letech zůstává hlavním zaměřením družstva živočišná výroba, chov skotu ve vazných stájích a rozmnožovací chov prasat. Chov prasat byl definitivně zrušen v roce 2006 a dále už je provozován pouze chov skotu s produkcí mléka.

Celý článek najdete v NCh 9/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down