22.01.2019 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu odložili zákaz kastrace kanečků

Již v roce 2013 byl v Německu schválen zákon ohledně zákazu kastrace kanečků bez anestezie. Během přechodného pětiletého období se chovatelé měli připravit na alternativy, které zahrnovaly kastraci s celkovou anestezií, dále tzv. imunokastraci a konečně výkrm kanečků. Na konci loňského roku však byla schválena novela, která odsunula účinnost zákona o dva roky.

Problémem alternativy s celkovou anestezií je, že u zákroku musí asistovat veterinární lékař, jehož přítomnost navýší již beztak vysoké náklady na kastraci. A Spolkové ministerstvo zemědělství zatím nedovede zemědělským organizacím jednoznačně odpovědět, kdy budou zahájeny kurzy, po jejichž absolvování chovatelé budou moci provádět tento zákrok sami. Podle některých názorů je komplikování života chovatelům prasat zcela záměrné s cílem dostat soběstačnost Německa, která je momentálně na úrovni okolo 120 %, někam na hranici okolo 100 %.
Ve stejném termínu – od 1. 1. 2019 zavádí povinnou celkovou anestezii při kastraci selat také Dánsko. V porovnání s Německem však dánští chovatelé mohou použít lokální anestezii, zatímco německá legislativa trvá na celkovém uspání selete. Další zjednodušení přináší možnost krátký kurz, po jehož absolvování mohou chovatelé anestezii aplikovat sami. V Německu podobné školení zatím neexistuje, a proto bude nutno ke každé kastraci selat přivolat veterinárního lékaře.
Zatímco v Německu panují oprávněné obavy, že povinná kastrace selat s anestezií těžce zasáhne ekonomiku výrovy vepřového masa a následně i stavy prasat, v Dánsku by v tomto směru neměli zaznamenat zásadní problém. Stížnostmi zemědělců na to, že legislativa v Německu je přísnější než v jiných členských zemích Evropské unie, se tak začal zabývat parlament. Při argumentaci, že celková anestezie, která zvýší náklady jatečného prasete o dvě eura, bude časově náročnější, se dvě třetiny poslanců rozhodlo zákaz kastrace kanečků bez anestezie odsunout. V jejich verdiktu, který si vysloužil ostrou kritiku organizací na ochranu zvířat, sehrála významnou roli i skutečnost, že dosud nejsou schválena potřebná anestetika a jatky nejsou ochotny odebírat prasata ošetřená přípravkem Improvac.
Ekonomický poradce z Agrární komory Dolní Sasko Dr. Albert Hortmann-Scholten se v této souvislosti vyjádřil, že se zákazem chirurgické kastrace kanečků bez anestezie dojde k poklesu produkce selat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down