17.07.2018 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Nezvěsticích zvítězila Iris

Již pošesté chovatelé holštýnek z Alimexu Nezvěstice a. s. předvedli svá nejlepší zvířata ostatním chovatelům i široké veřejnosti na polním předvadišti v obci Žákavá. Je obdivuhodné, že zootechnici a ošetřovatelé dokážou každý rok připravit k předvedení 16 krav a k tomu několik telat. Kdo si to někdy zkusil, ten ví, kolik je za tím vynaloženého času a energie. Právě taková práce však vytváří hlubší vztah ke zvířatům a z „dělníků“ a „producentů mléka“ se tak stávají skuteční chovatelé.

Alimex Nezvěstice a. s. hospodaří na jih od Plzně. Krávy má rozdělené do dvou stájí, jedna je v Číčově a druhá v Žákavé. Na každé stáji je okolo pěti set krav s užitkovostí téměž 11 000 kg mléka, což je řadí mezi ty nejlepší evropské farmy. Zajímavý je pohled zpět – v roce 2010 byla průměrná užitkovosti na obou stájí pouhých 7500 kg mléka za normovanou laktaci. Od roku 2008 však v genetice a reprodukci spolupracují s firmou Inplem s. r. o., a tak se podařilo významně zlepšit vyrovnanost stáda, schopnost mléčné produkce, exteriér i zdraví a odolnost dojnic. Obě farmy si zdravě konkurují nejen ve výrobních ukazatelích, ale i na výstavě. To je patrné na povzbuzování těch „svých“ krav na přehlídkách.

Hodnocení se již potřetí ujal Martin Gažík, chovatel a zootechnik ze ZOD Šestajovice-Jirny a člen Výboru Holštýnského svazu. Svou práci jako vždy odvedl velmi dobře a zodpovědně!

Na úvod se představily tři jalovičky vedené dětmi ve věku 10 až 12 let. Dále pak postupně nastupovaly čtyři skupiny krav po čtyřech dojnicích, vítězka každé z nich postoupila do finále, kde soutěžily dvě prvotelky a dvě starší krávy. Poměr sil ve finále však byl 3 : 1 ve prospěch číčovské farmy. Nejlepším vodičem byl vyhlášen Miro Podmanický, který osobně připravoval tři krávy a velmi citlivě je předvedl. Cenu za nejlepší vemeno získala číčovská kráva Fatima (Facebook x Doberman). Vicešampiónkou se stala harmonická prvotelka Zorro (Golden Dreams x Scooby-Duu) a šampiónkou byla vyhlášena Iris (Kid x Manifold) ze Žákavé. Tato kráva ne náhodou již vloni zvítězila jako prvotelka na Kralovické zemědělské výstavě Na Hadačce.

Celý chovatelský den se vydařil a tak nezbývá než popřát nezvěstickým chovatelům, ošetřovatelům a zootechnikům mnoho elánu do dalších ročníků této již tradiční výborné akce.*

Ing. Jan Macháček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down