10.05.2016 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Opařanech excelovaly starší krávy

Nejcennější vavříny z XVIII. výstavy plemenného skotu Opařany 2016, která byla zároveň Memoriálem Františka Švadleny, bývalého předsedy ZD Opařany, si odvezly starší krávy. Palmu vítězství by si však zasloužily všechny plemenice. Na krásném předvadišti v Řepči byla k vidění špičková plemenná zvířata českého strakatého skotu a hoštýnského plemene, z něhož byla vybrána kolekce zvířat pro Evropský holštýnský šampionát ve francouzském Colmaru. Obdiv a úctu si zasloužilo všech téměř třicet chovatelů, kteří do Opařan přivezli to nejlepší ze svých stájí.

Nejprve byly předvedeny mladé a starší krávy českého strakatého skotu. V každé kategorii byly vyhlášeny tři nejlepší plemenice a vítězky se utkaly o titul Šampiónka výstavy a putovní pohár Františka Švadleny. Zároveň byla vyhodnocena kráva s nejlepším vemenem. Plemenice českého strakatého skotu hodnotil Ing. Luboš Novotný, bonitér Českomoravské společnosti chovatelů. Stejný průběh měla i soutěž holštýnského skotu, který hodnotil Rostislav Škrabal, taktéž bonitér Českomoravské společnosti chovatelů. Vzhledem k tomu, že se soutěže zúčastnilo i šest red holštýnek, byla vybrána také nejlepší červená holštýnská kráva. Nádhernou podívanou na plemenná zvířata doplnil již devátý ročník Dne zemědělské techniky a široký doprovodný program, během něhož mohli návštěvníci ochutnat a zakoupit kvalitní české potraviny.

Pomyslné zlato mezi prvotelkami českého strakatého skotu brala kráva CZ 530503 961 ze Zemědělského družstva Kojčice. Šampiónkou výstavy a vítězkou Memoriálu Františka Švadleny se pak stala nejlepší starší kráva CZ 400410 961 z akciové společnosti ProAgro Radešínská Svratka. Jako nejlepší prvotelka holštýnského plemene byla vyhodnocena kráva CZ 559311 961 Agras Elly ze společnosti Agras Bohdalov, a. s. Nejlepší starší krávou holštýnského plemene a šampiónkou výstavy se stala plemenice CZ 288132 953 Ostretin Genua 19 ET ze společnosti ZS Ostřetín a. s.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 21.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down